Čínska sociálna sieť TikTok leží aj naďalej kvôli národnej bezpečnosti v žalúdku Európskej komisie (EK), ktorá túto sieť ako prvá zakázala na pracovných mobilných zariadeniach. Ako upozorňuje POLITICO, predsedkyňa EK Ursula von der Leyenová vyhlásila, že ak nebude vyhovené požiadavkám, môže byť TikTok zakázaný aj v Európskej únii podobne, ako to plánujú Spojené štáty.

Dôvod je v oboch prípadoch podobný

V USA už bol schválený zákon, podľa ktorého má spoločnosť ByteDance rok na to, aby sociálnu sieť TikTok predala, inak bude v krajine zakázaná. Podobný krok nevylučuje ani EÚ a to s rovnakou podmienkou – ByteDance musí TikTok predať. Táto čínska spoločnosť bola založená v roku 2012 a je spojená s obavami zo špionáže, cenzúry a zhromažďovania dát používateľov.

Ursula von der Leyenová dodala, že si EK dobe uvedomuje hrozbu, ktorú TikTok predstavuje a sieť čelí aj vyšetrovaniam kvôli iným problémom, ktoré sa objavili. Podľa Zákona o digitálnych služieb (DSA) je TikTok vyšetrovaný napríklad kvôli neschopnosti ochraňovať neplnoletých používateľov a bol nútený odstrániť aj funkciu, ktorá používateľov odmeňovala za interagovanie s aplikáciou TikTok Lite.

Zákaz TikToku zatiaľ priamo na stole nie je a ide len o krajnú možnosť. USA v kombinácii s EÚ sú pre TikTok obrovskými trhmi a je možné, že nátlak predsa len donúti spoločnosť ByteDance sociálnu sieť predať. V opačnom prípade môžu Európania o túto aplikáciu prísť, pričom následky takéhoto kroku sú diskutabilné.

Dôveryhodné nie sú ani tie západné

Je tiež nutné dodať, že veľkú dôveryhodnosť nepreukázali ani západné spoločnosti prevádzkujúce sociálne siete, ako je napríklad Meta a jej Facebook. Tá bola v minulosti zdrojom viacerých vážnych škandálov po tom, čo unikli citlivé dáta obrovského množstva používateľov. Tie sa potom na Dark webe predávali za pár eur.

Spoločnosti neprispieva

Faktom je, že je TikTok prudko návykový a sociálne siete celkovo sú vážnym problémom, keďže psychike človeka skôr škodia než prospievajú a spôsobujú tak problém aj na spoločenskej úrovni. Toto je pre samotných používateľov oveľa dôležitejšia hrozba, než zbieranie dát čínskym režimom.

Zákaz TikToku však tento problém nijak významne nerieši, keďže majú používatelia naďalej k dispozícii viacero alternatív, ako je napríklad americký Instagram s funkciou Reels – tá funguje podobne, ako hlavná stránka aplikácie TikTok a na základe interakcií ukazuje používateľom videá v snahe udržať ho pri obrazovke. Ako vysvetľuje The Conversation, problematikou závislosti na sociálnych sieťach sa už dlhšiu dobu zaoberajú experti.

Čítajte viac z kategórie: Aplikácie

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP