V správe sa nachádzajú materiály SITA.

Americká obchodovacia platforma kryptomien Coinbase zaplatí štátu New York 100 miliónov dolárov, aby urovnala obvinenia, že výrazne zlyhala pri sledovaní potenciálne kriminálnych aktivít. Podľa Úradu pre finančné služby štátu New York program spoločnosti Coinbase proti praniu špinavých peňazí a jej systém monitorovania podozrivých aktivít nie je primeraný veľkosti a zložitosti firmy.

Ako informuje portál NPR, podobné snahy regulátorov o sprísnenie sektoru kryptomien sa začali po novembrovom kolapse FTX, ktoré pre svoje mnohé zlyhania pripravilo ľudí spolu o miliardy dolárov. Kolaps FTX a všetky jeho bizarnosti sme spracovali v rozsiahlom samostatnom článku. V prípade Coinbase však regulátor zakročil pomerne rýchlo a služba pristúpila k dohode, na základe ktorej bude musieť zaplatiť až 100 miliónov dolárov.

Nedostali len pokutu

Na základe podmienok urovnania spoločnosť Coinbase zaplatí štátu New York pokutu 50 miliónov dolárov a ďalších 50 miliónov dolárov investuje do svojho programu monitorovania podozrivých aktivít. Štát New York okrem toho určí nezávislý dozor, ktorý bude vo firme jeden rok skúmať, či sledovanie možných kriminálnych aktivít primerane uplatňuje.

Dohoda zároveň prišla deň po tom, čo viaceré americké finančné úrady vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom reagujú na potenciál kryptomien ovplyvniť bankový a finančný sektor.

Vzhľadom na významné riziká, na ktoré poukázali nedávne zlyhania niekoľkých veľkých spoločností zaoberajúcich sa kryptomenami, agentúry naďalej zaujímajú opatrný a pozorný prístup v súvislosti so súčasnými alebo navrhovanými aktivitami a expozíciami súvisiacimi s krypto-aktívami v každej bankovej organizácii,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Ako pre portál FonTech.sk povedal finančný expert z XTB Tomáš Vranka, kolaps FTX môže mať na „divoký západ“ kryptomien vo výsledku pozitívny vplyv. „Jednak môže prísť nejaká regulácia, burzy ale podnikajú v konkurenčnom prostredí v rámci voľného trhu takže je aj v ich záujme poskytnúť klientom niečo naviac. Tým niečím môže byť práve aj vyššia miera transparentnosti,“ upresnil Vranka.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú