Ešte minulý rok v decembri sme ťa informovali, že najväčší európsky závod Volkswagenu na výrobu elektrických vozidiel v nemeckom meste Zwickau úplné zastaví výrobu hatchbackov Volkswagen ID.3 a Cupra Born. Nepriaznivá situácia v automobilke sa presunula aj za hranice domovskej krajiny a krízu pocítime pravdepodobne aj na Slovensku. Podľa informácií denník SME, automobilka sa postila do redukovania svojich aktivít.

Situácia je poriadne napätá

Volkswagen sa bude musieť zamerať na redukciu investícií, optimalizáciu cash flow, zvýšenie atraktívnosti modelov pre zákazníkov a obmedziť sa dokonca aj vo vývoji softvéru a nových technológií. Ak chce VW uvažovať nad úspešným nástupom nových elektromobilov na trh, tieto kroky budú nevyhnutné.

Volkswagen Slovakia pozastavuje výrobu automobilov

Bratislavský závod Volkswagen Slovakia pozastaví na dva týždne výrobu vozidiel. Ide o pravidelnú letnú odstávku, počas ktorej čerpajú tisíce zamestnancov firmy celozávodnú dovolenku. Výroba bude úplne zastavená od 15. do 28. júla, informovala o tom v utorok hovorkyňa spoločnosti Lucia Kovarovič Makayová. Martinský závod pokračuje plynule vo výrobe komponentov aj počas letných mesiacov a zamestnanci si čerpajú dovolenku individuálne.

Aktivity súvisia s nedávnymi zmenami v produktovom portfóliu, ktorými sú ukončenie výroby malých mestských vozidiel a výroba nových modelov. Plánovaná odstávka sa netýka zamestnancov bezpečnosti závodu, zásobovania energiami a zamestnancov z finančného a mzdového oddelenia.

Pred odchodom na dovolenku vypláca Volkswagen Slovakia zamestnancom 13. plat vo forme dovolenkovej odmeny. „Zamestnanci využívajú zákonný príspevok na rekreáciu na Slovensku a podnik im zároveň prispieva nad rámec zákona aj na zahraničné dovolenky, a to do výšky 700 eur v závislosti od počtu členov rodiny, ako i na rehabilitačné pobyty a na detské denné a pobytové tábory na Slovensku aj v zahraničí,“ priblížila Makayová.

Makayová pre Startitup uviedla, že výrobný podnik Volkswagen Slovakia je už viac ako tri desaťročia stabilným a spoľahlivým zamestnávateľom tisícok ľudí. Predseda odborovej organizácie vo VW Škoda Auto Jaroslav Povšík však potvrdil, že počet pracovníkov sa zníži. Vo všetkých závodoch koncernu využijú na prepúšťanie zložitý algoritmus.

Výrobný podnik Volkswagen Slovakia je už viac ako tri desaťročia stabilným a spoľahlivým zamestnávateľom tisícok ľudí. Na konci minulého roka sme začali s výrobou nových generácií modelov Volkswagen Passat a Škoda Superb a zároveň sa pripravujeme na nábeh nového, plne elektrického SUV Porsche Cayenne. V tejto súvislosti aj naďalej priebežne prijímame nových zamestnancov, najväčší dopyt je po odborníkoch s elektrotechnickým vzdelaním,“ citoval Startitup Makayovú s tým, že informácie mimo ich výrobných závodov nebude komentovať.

Šetrenie vo Volkswagene pocítili aj manažéri, ktorí už nemôžu môcť jazdiť na služobné cesty vo autách Porsche. Zmena je platná od začiatku tohto roka. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.  Krok, ku ktorému automobilka pristúpila v rámci širšieho balíka úsporných opatrení, zasiahne podľa DPA približne 200 osôb.

Skupina Volkswagen koncom minulého roka schválila úsporný program, v rámci ktorého plánuje znížiť personálne náklady v administratíve o 20 %. S výraznými úsporami sa počíta aj v oblasti fixných a materiálových nákladov. Koncern očakáva, že program zvýši zisk vlajkovej značky Volkswagen o štyri miliardy eur už v roku 2024 a do roku 2026 spolu o 10 miliárd eur. Aké vysoké by mali byť úspory, vyplývajúce zo zákazu používania vozidiel značky Porsche na služobné účely, hovorca skupiny nešpecifikoval.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú