Koncern Volkswagen v znepokojujúcom vývoji oznámil, že továreň v Zwickau, najväčší európsky závod na výrobu elektrických vozidiel, úplné zastaví výrobu hatchbackov Volkswagen ID.3 a Cupra Born do konca roka, informuje portál FutureCar.

Toto rozhodnutie nasleduje po dvojtýždňovej prestávke v októbri a zrušení tretej zmeny v novembri, čo poukazuje na pretrvávajúce problémy v oblasti ponuky a dopytu, ako sme informovali v samostatnom článku. Od nemeckého koncernu pritom nejde o úplne prekvapenie.

Problémom čelí už dlhšie

Problémy s dopytom, ktorým Volkswagen čelí, sa zdajú byť značné a zložité, pričom predchádzajúce opatrenia nedokázali odstrániť nerovnováhu ponuky a dopytu. Najnovšia prestávka má trvať celý mesiac, čo signalizuje vážnosť situácie – posledná prestávka trvala 2 týždne. Pred možnými komplikáciami varovala aj agentúra Reuters.

K zložitosti situácie totiž prispieva aj fakt, že výrobná linka zodpovedná za výrobu crossoverov a SUV, vrátane modelov Volkswagen ID.4, Volkswagen ID.5, Audi Q4 e-tron a Audi Q4 Sportback e-tron, zaznamenala trojtýždňovú neplánovanú prestávku z dôvodu nedostatočnej dodávky nových zadných pohonných jednotiek.

Konkrétne ide o nedostatok úplne nových pohonných jednotiek APP550 koncernu Volkswagen. Tento problém v dodávateľskom reťazci sa rozširuje aj na ďalšie závody v Európe a ovplyvňuje výrobu rôznych modelov EV.

Hoci sa očakáva, že výroba sa tento týždeň obnoví, experti upozorňujú na neistotu, či to bude v plnom alebo obmedzenom rozsahu.

Situácia je kritická

Nemecké médiá označujú situáciu za „kritickú“, čo je odrazom obáv generálneho riaditeľa značky Volkswagen Thomasa Schaefera o konkurencieschopnosť značky.

Michal Varga/FonTech/Volkswagen

Je pozoruhodné, že závod v Zwickau nepredĺžil v tomto roku zmluvy 269 zamestnancom a približne 500 dočasným zamestnancom nebudú zmluvy predĺžené ani v nasledujúcom roku.

Vzhľadom na to, že znižovanie počtu pracovných miest spojené s obmedzením výroby môže pokračovať až do roku 2024, problémy, ktorým čelí skupina Volkswagen, zdôrazňujú zložitosť vyvíjajúceho sa trhu s elektrickými vozidlami a potrebu spoľahlivého riadenia dodávateľského reťazca.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP