Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedcom sa v blízkosti Zeme podarilo uskutočniť jedinečný objav. Tým je detekcia čiernej diery s s názvom Gaia BH3, ktorá sa nachádza len 1 924 svetelných rokov od nás v súhvezdí Orol. Výnimočnosť tohto nálezu spočíva nielen v jeho blízkosti, ale aj v jeho samotnej hmotnosti – Gaia BH3 váži neuveriteľných 33-krát viac ako naše Slnko, čo z nej robí najmasívnejšiu čiernu dieru s hviezdnou hmotnosťou, aká bola kedy pozorovaná v Mliečnej dráhe. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Na rozdiel od monštruóznych supermasívnych čiernych dier, ktoré sa nachádzajú v centrách galaxií, Gaia BH3 patrí do inej triedy známej ako čierne diery s hviezdnou hmotnosťou. Tie vznikajú z pozostatkov masívnych hviezd, ktoré prešli výbuchom supernovy. Napriek tomu, že sa ich podľa našich teórií vo vesmírne nachádza obrovské množstvo, doposiaľ sme objavili iba hŕstku z nich. Ich detekcia totiž nie je vôbec jednoduchá a to najmä kvôli absencii svetla, respektíve nedostatočnému žiareniu.

Ako teda astronómovia narazili na tohto vesmírneho behemota?

Odpoveď spočíva v jemnom tanci nebeských telies. Gaia BH3 je na binárnej dráhe so sprievodnou hviezdou, ktorej zvláštny pohyb naznačuje prítomnosť neviditeľného gravitačného partnera – čiernej diery. Táto metóda detekcie spočíva skôr v pozorovaní gravitačného vplyvu čiernych dier na blízke hviezdy než v priamom pozorovaní samotných čiernych dier.

ESO/M. Kornmesser

Objav Gaia BH3 spochybňuje naše chápanie hviezdneho vývoja. Hviezdy, ktoré sú dostatočne hmotné na to, aby dali vzniknúť takýmto veľkým čiernym dieram, sú zriedkavým a zaujímavým javom.

O systéme vieme, že tieto dva objekty okolo seba obiehajú v zhruba 16-násoboku vzdialenosti medzi Zemou a Slnkom, pričom jeden obeh trvá 11,6 roka. Čierna diera má hmotnosť približne 32,7 hmotnosti Slnka, zatiaľ čo hviezda dosahuje len zhruba 76 % hmotnosti Slnka.

Hviezda je taktiež veľmi chudobná na ťažké prvky, čo znamená, že musí byť veľmi stará, pretože hviezdy nezačlenili tieto prvky do svojho vnútra, kým ich predchádzajúce generácie hviezd nevytvorili a nerozprášili do vesmíru. Mimo to, hviezda nevykazuje žiadne známky znečistenia materiálom, ktorý prekurzor čiernej diery musel vymrštiť, keď prechádzala supernovou, čo naznačuje, že obe sa spojili vo svojom orbitálnom tanci po tom, čo sa čierna diera už vytvorila.

ESO/L. Calçada

Tento prevratný objav podľa vedcov podčiarkuje význam projektov, ako je Gaia. Sonda Gaia, ktorá bola vypustená v roku 2013, starostlivo mapuje polohy a pohyby hviezd v Mliečnej dráhe a poskytuje neoceniteľné poznatky o dynamike nášho galaktického okolia.

Do budúcnosti astronómovia očakávajú, že s pokračovaním misie Gaia odhalia ešte viac skrytých čiernych dier. Odhaduje sa totiž, že v našej galaxii sa skrýva až 100 miliónov čiernych dier s hviezdnou hmotnosťou.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú