Pellegrini sa chystá predložiť vláde návrh, ktorého súčasťou je aj zavedenie občianskych preukazov do mobilných telefónov. Hoci je tento návrh zaujímavý, uviesť ho do praxe nebude vôbec jednoduché. Informuje Živé.sk.

Elektronický občiansky preukaz v mobile

Pellegriniho návrh je súčasťou akčného plánu, ktorého úlohou je informatizácia verejnej správy. Plán obsahuje návrh zavedenia elektronického občianskeho preukazu do mobilných telefónov. V praxi by sme mohli dostať plnohodnotnú náhradu za doposiaľ zaužívaný variant vo forme plastovej kartičky s čipom.

Zobraziť celú galériu (0)
Kristián Hrušovský / FonTech

O inovácii v tomto smere nie je treba polemizovať. Elektronický občiansky preukaz by dokázal mnohým z nás uľahčiť život. Avšak akokoľvek sa tento nápad zdá byť zaujímavý a inovatívny, v súčasnosti mu stojí v ceste niekoľko technických prekážok.

Problémové technické riešenie

Na realizáciu elektronického občianskeho preukazu prichádzajú do úvahy dve riešenia. Prvým je špeciálna SIM karta. Tým druhým by mohla byť zabezpečená microSD karta. Tento návrh však môže stroskotať na fakte, že mnoho mobilných telefónov nepodporuje microSD kartu.

Nenechaj si ujsť
Náš kontroverzný portál Slovensko.sk za milióny eur mal výpadok a niekoľko hodín nefungoval

Elektronický občiansky preukaz by tak nemohli využiť napríklad majitelia smartfónov od Apple. Ak by sa použil variant so SIM kartou, používateľ by zas musel vlastniť DualSIM smartfón.

Bezpečnosť na prvom mieste

Momentálne na Slovensku pôsobí iba jediná firma, ktorá dokáže pracovať v oblasti technológie elektronických občianskych preukazov. Jedná sa o spoločnosť DXC Technology, ktorá už minulý rok prezentovala na konferencii ITAPA funkčný prototyp. Najnovšie však ukázala novinárom úplne nové riešenie, pomocou ktorého prebieha identifikácia prostredníctvom mobilného telefónu bez potreby microSD karty so špeciálnym bezpečnostným čipom.

Jednou z otázok, ktoré tento koncept vyvoláva je, či sa bude dať použiť ako plnohodnotná náhrada za klasické občianske preukazy. Druhou vážnou otázkou je ale to, či takéto riešenie bude dostatočné bezpečné a dokáže ochrániť používateľa pred odcudzením identifikačných údajov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom