Ústredný portál verejných služieb občanom bol včera vyradený z prevádzky. Takto si problémy odôvodnil prevádzkovateľ. 

Pokiaľ sa niekto včera v čase od 7:32 do 12:26 chcel prihlásiť na portál Slovensko.sk, mal veľkú smolu. Kritizovaný projekt nášho informačného systému si totiž opäť poškvrnil meno kvôli zlyhaniu prihlasovacieho modulu. O technických problémoch informoval portál Živé.sk, ktorý bol upozornený jedným z čitateľov. Podľa hovorcu Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby (NASES) mohlo za ťažkosti vysoké preťaženie autentifikačného modulu.

Keďže totožný modul používa aj stránka Finančnej správy Slovenskej republiky, prihlasovanie zrejme nefungovalo ani na nej. Ako jedno z riešení pripadala do úvahy autentifikácia cez identifikátor a heslo. Konkurenčné portály, ako napríklad GovBox, Zelená pošta či E-archív sa podľa informácií zaobišli bez akýchkoľvek ťažkostí.

Dôvodom vyťaženia portálu bola zrejme aj Všeobecná zdravotná poisťovňa. Tá momentálne intenzívne využíva elektronické schránky na rozosielanie ročných zúčtovaní. Týkať sa to má takmer 90 000 právnických osôb, z toho okolo 7 tisíc fyzických. Už od spustenia portálu ho mnoho ľudí kritizuje za neprehľadnosť a poriadne prestrelené investície. Sú podľa teba podobné výpadky pri štátnom webe akceptovateľné v takomto rozsahu?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom