Ak vlastníš herný počítač, môžeš sa tiež zapojiť do boja proti koronavírusu. Známy výpočtový projekt [email protected] využíva výkon počítačov v rámci hľadania lieku na koronavírus SARS-CoV-2 spôsobujúci ochorenie COVID-19, informuje Games Radar.

[email protected] existuje už roky a bol k dispozícii už aj na PlayStation 3. Používatelia požičiavajú výkon svojho zariadenia na všetky druhy výskumu. Tento týždeň po beta testovaní oznámili nasadenie projektov týkajúcich sa COVID-19 bežným používateľom.

Ako informuje [email protected], počiatočná vlna projektov sa zameriava na lepšie pochopenie, ako tieto koronavírusy interagujú s ľudským receptorom potrebným na vstup vírusov do hostiteľských buniek a ako by ich vedci mohli ovplyvňovať prostredníctvom navrhovania nových terapeutických protilátok alebo malých molekúl, ktoré by narušili ich vzájomné pôsobenie.

Nvidia, známy výrobca grafických kariet, vyzýva hráčov, aby rovnako zapojili výkon svojich grafických kariet do projektu a venovali čas, kedy sa nehrajú, na podporu vedeckých poznatkov o koronavíruse. Program spája počítače do medzinárodnej siete, ktorá využíva distribuovaný výkon na výpočet rozsiahlych úloh. Aplikáciu je možné kedykoľvek vypnúť a získať späť plnú silu svojej grafickej karty na hranie hier.

Jediné, čo treba spraviť, je stiahnuť aplikáciu [email protected] Po spustení programu sa zobrazí stránka, kde je možné si vybrať, či sa chceš zapojiť anonymne, alebo nie. Po tomto kroku je už výkon tvojho počítača využívaný na výskumné účely.

V prípade najvýkonnejších grafických kariet by neustály výkon mohol znamenať mesačnú spotrebu energie aj viac ako 20 €. Ak si teda čelil pocitu bezmocnosti, že sa nedokážeš nijako pričiniť k zastaveniu koronavírusu, je to malý, ale skutočne fungujúci spôsob, ako pomôcť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom