Hráči a mnohí ťažiari kryptomien sú závislí od výkonu grafických kariet, ktorých ceny kvôli virtuálnym menám v poslednom období vzrástli. Ako sa teraz ukázalo, za nedostatkom týchto kariet nie je pomalá výroba, ale inventárny problém, ktorý sa Nvidia snaží vyriešiť. 

Spomalenie dodávok grafických kariet Nvidie si začal svet všímať už pri rozbehu ťaženia kryptomien. Vtedy ťažiari vo veľkom kupovali GPU jednotky, ktorých cena sa postupne zvyšovala. Šialenstvo v ťažení ale po čase opadlo, no Nvidia stále nestíha dodávať svoje grafické karty.

Nvidia neodhadla situáciu

Táto situácia pritom nebola zapríčinená technickými problémami spoločnosti. Jeden z najväčších hráčov v tomto segmente, precenil hranie hier a podcenil klesajúci dopyt po ťažení kryptomien. Neskôr tak spoločnosť prijala späť až 300 000 kusov od OEM výrobcov kariet. To, že partner vrátil Nvidii toľko grafických kariet, ukazuje aktuálnu situáciu v dodávateľskom reťazci. Spoločnosť totiž zvykla mať nad ním prísnejší dohľad.

Nenechaj si ujsť
Nvidia predstavila patent, ktorý môže zmeniť celý herný priemysel

Okrem týchto správ sa objavili aj informácie, že Nvidia skupuje pamäte typu GDDR5, a to v naozaj veľkom množstve. Zrejme jej ešte ostalo na sklade priveľa menej výkonných grafík, no ďalšie zdroje hovoria o inventárnom probléme. Obrovský počet vrátených kariet sa môže Nvidia pokúsiť predať, avšak preplnenie skladov môže koniec koncov viesť k ešte pomalšiemu vybaveniu dodávok. Je však otázne, ako dobre by išli staršie grafické karty na odbyt, keď nové modely sú už takmer za rohom.

NVIDIA
Zobraziť celú galériu (0)
YouTube/Marques Brownlee

Ich príchod zrejme aj z tohto dôvodu musel spoločnosť nateraz oddialiť. Tieto správy prezradil počas konferencie Computex 2018 CEO spoločnosti, Jensen Huang. On sám odporúčal zákazníkom, aby si pre poriadny výkon zakúpili model GeForce GTX 1080 Ti, avšak ten už má svoj vek. Mnoho hráčov by tak rozhodne rado vylepšilo svoj počítač, no nie staršími komponentami. Väčšina totiž čaká práve na predstavenie novej línie grafických kariet, aby si mohli hry vychutnať v ešte lepšej kvalite.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom