Najnovšie výkonné grafické karty z dielne Nvidie mnohým imponujú svojim ohromným výkonom, za ktorý si však spoločnosť pýta aj patričnú cenu. Teraz sa ale rozhodla potešiť o čosi menej náročných zákazníkov a predstavila im model, ktorý splní ich priania po výkonovej stránke a nespraví im prievan v peňaženke. Novou grafikou GeForce RTX 2060 prináša Nvidia do mainstreamového využitia vlastnosti drahších RTX modelov s architektúrou Turing, no teraz sa lepšiu cenu.

Nvidia odhaľuje svoje nové modely grafických kariet z radu RTX 20xx už nejaký čas, pričom teraz oficiálne predstavila najdostupnejšieho zástupcu tejto línie. Je ním nová karta GeForce RTX 2060, ktorá je založená na architektúre Turing známej aj z výkonnejších kúskov tohto modelového radu.

Za ne si však väčšinou pýta viac než 500 €, no táto karta bude podľa oficiálnych informácií stáť len približne 300 €. Cena sa môže po príchode na náš trh ešte mierne upraviť. Táto novinka tak ponúkne hráčom prémiové vlastnosti svojich drahších súrodencov za výhodnejšiu cenu, pričom sa na pulty predajní bude dostávať od 15. januára.

Výkonná novinka za dostupný peniaz

Nové grafické karty Nvidie s označení „RTX“ predstavujú poriadny medzigeneračný skok vo výkone, na ktorý nároční používatelia tak dlho čakali. Hoci je aj nový model GeForce RTX 2060 len trocha okresanou verziou výkonnejších kariet, stále ponúka špičkový výkon, ktorý sa uplatní aj pri najnáročnejších hrách. Jadro karty je založené na architektúre Turing GPU (TU106) podobne ako u vybavenejšieho modelu RTX 2070. S touto kartou zdieľa nová „2060-ka“ aj počet tranzistorov grafického procesora, ktorých je až 10,6 miliardy. Počet využitých CUDA jadier ale pri RTX 2060 klesol na 1920.

Pri technológií Ray Tracing zvláda táto novinka 5 Giga Rays za sekundu, čo je akési minimum, ktoré musí karta RTX spĺňať. V prípade nižšieho čísla by bola grafika hier nekvalitná, pokým by sa nezmenilo rozlíšenie na FullHD, čo v časoch hrania náročných hier v tom najvyššom 4K rozlíšení nie je príliš výhodným krokom. Počas svojho nasadenia bude Nvidia GeForce RTX 2060 fungovať s pracovnou frekvenciou 1 365 MHz v základe, pričom po pretaktovaní sa môže táto hodnota vyšplhať na 1 680 MHz a dosiahne výpočtový výkon 6,5 teraflopov.

Nenechaj si ujsť
NVIDIA Titan RTX v prvom benchmarku: Neuveriteľné monštrum, ktoré búra všetky rekordy

Hovoriac o výkone treba spomenúť aj fakt, že v tomto modeli nájdeme 6 GB pamäte GDDR6, 192-bitovú zbernicu a šírka pásma dosahuje slušných 336 GB za sekundu, čím prekonáva aj známu Nvidiu GeForce GTX 1080. Nová karta z radu RTX príde s jediným 8-pinovým portom a bude vybavená klasickými portami z iných modelov tejto rady, teda jedným USB-C, troma DP a jedným HDMI portom.

Nvidia aj na svojej oficiálnej stránke propaguje prednosti novej karty RTX 2060, ktorá je podľa jej tvrdení až o 60 % výkonnejšia ako staršia generácia GTX 1060, vďaka čomu môže spustiť Battlefield V s technológiou ray tracing pri snímkovej frekvencii až 60 fps.

Výrobca túto dostupnú novinku sprístupní už 15. januára, pričom ju vo vlastných edíciách budú ponúkať aj partneri Nvidie. Zároveň sa dostane aj na rôzne promo akcie, kedy budú k novej Nvidii GeForce RTX 2060 ponúkané vybrané herné tituly ako Battlefield V či Anthem. Presný dátum príchodu tejto grafiky na Slovensko je ešte otázny a rovnako tak nie sú ešte známe ani predajné ceny, ktoré sa od oficiálnej sumy môžu líšiť. Všetko sa však zrejme dozvieme už v priebehu najbližších týždňov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom