Pre nikoho iného ako pre hráčov z celého sveta je práve Nvidia tou najznámejšou spoločnosťou vyrábajúcou výkonné grafické karty. Tentoraz to vo veľkom rozbalila a predstavuje sériu výkonných grafických kariet GeForce RTX 20XX a GeForce RTX 20XX Ti.

Nvidia roztrhla vrece s prekvapením a vyliezla z nej nová séria grafických kariet GeForce RTX 20XX a GeForce RTX 20XX Ti, ktoré okrem poriadnej dávky výkonu ponúknu aj zaujímavé ceny. Na trh sa teda onedlho dostanú karty GeForce RTX 2070/2080 a tiež výkonnejšiu verziu GeForce RTX 2080 Ti. Nvidia do noviniek naliala množstvo výkonu a technológií, takže sa máme na čo tešiť.

Nové karty ponúkajú vykresľovanie lúčov v reálnom čase

Detaily a plnú špecifikáciu ešte stále očakávame, no už teraz sa môžeme pozrieť, čo prinášajú nadupané novinky z dielne Nvidie. Hlavným ťahúňom tejto série by mala byť technológia sledovania lúčov. Ide o techniku vykresľovania, ktorá má za následok odraz svetla v reálnom čase a poskytne takmer reálne kinematografické efekty. Hráči očakávajú túto technológiu už roky a dá sa považovať za pomyselný „svätý grál“ videohier.

Výkonná umelá inteligencia

Umelá inteligencia je najväčším technologickým pokrokom v histórii a Nvidia nemohla túto technológiu vo svojich najlepších grafických kartách vynechať. Nové karty sú vyzbrojené tenzorovými jadrami, ktoré dodávajú umelej inteligencii kvantá výpočtovej sily. Novinky tak môžu spúšťať v reálnom čase náročné algoritmy umelej inteligencie. Vďaka tomu dokážu vykresliť ostré, jasné a živé obrazy so špeciálnymi efektami, ktoré doteraz neboli možné.

To všetko je možné vďaka technológii Turing GPU

Grafické karty série GeForce RTX 20XX sú založené na architektúre Turing GPU, ktorá poskytuje obrovský nárast hustoty tranzistorov a masívne zlepšenie výkonu na watt. Produkty GeForce RTX vďaka technológii Turing prinesú hráčom po celom svete tú najviac konkurencieschopnú grafiku v tých najnovších a najlepších AAA herných tituloch. Turing GPU naviac obsahuje nové pokrokové technológie vykresľovania tieňov, ktoré sú výkonnejšie, flexibilnejšie a efektívnejšie než kedykoľvek predtým.

RTX 2080 Ti, ako vlajková loď, beží na frekvencii 1515 MHz, má 4352 CUDA jadier a 11 GB GDDR6 pamäte, vďaka čomu zvládne plynulé hranie 4K hier. Klasická RTX 2080 beží na rovnakej frekvencii, no má 2944 CUDA jadier a 8GB GDDR6 pamäť. A nakoniec je tu najlacnejší model RTX 2070 s frekvenciou 1410 MHz, 2304 CUDA jadrami a 8 GB GDDR6 pamäťou. Nvidia hráčom odporúča používať minimálne 650 W zdroj, a to pri všetkých modeloch.

Ceny a aktuálna dostupnosť

Aktuálne je možné prostredníctvom oficiálneho webu Nvidie predobjednať karty GeForce RTX 2080 za 799 dolárov a RTX 2080 Ti za 1199 dolárov. Noví zákazníci ju budú mať v rukách najskôr 20.9.2018. V prípade karty RTX 2070 za cenu 599 dolárov bude Nvidia o dostupnosti v čas informovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom