NVIDIA minulý rok uviedla na trh novú radu grafických kariet. RTX 3000 priniesli extrémny nárast výkonu, zastrešený najsilnejšou kartou línie, modelom RTX 3090. Ako sa ale v posledných dňoch šepká na Twitteri, NVIDIA si tento rok pre svojich najskalnejších fanúšikov chystá ešte jedno prekvapenie.

Tým by mala byť karta NVIDIA GeForce RTX 3090 Super, informuje Notebook Check. Treba však brať na vedomie, že dohady pochádzajú najmä z dvoch zdrojov, Kopite7kimi a Greymon55, ktoré síce nie sú oficiálne, no v špecifikácii prestížnej karty sa v určitých bodoch zhodujú.

RTX 3090 Super by mala ponúknuť 2,4 % nárast CUDA jadier (konkrétne 10 752) v porovnaní s klasickou RTX 3090. NVIDIA ostáva na rovnakých 24 GB GDDR6X pamäte, ktorá ale v prípade variantu Super bude bežať s priepustnosťou 21 Gbps. Priepustnosť tradičnej RTX 3090 je na úrovni 19,5 Gbps.

Vďaka tomu by sa šírka pásma pamäte zvýšila z 936 GB/s na 1008 GB/s. Azda najväčším ťahákom novej karty je jej maximálne TDP, pri ktorom dokáže fungovať. To má byť na úrovni až 450 W, čo je o 100 W viac, ako pri RTX 3090, píše PC Gamer.

Karta má opäť disponovať protokolom NVLink, ktorý dokáže prepojovať viaceré podporované karty s cieľom dosahovania dodatočného výkonu. Z aktuálnej generácie túto vymoženosť podporovala len RTX 3090.

Karta pre profesionálny segment

NVLink je pomyselná evolúcia herne orientovaného SLI, ktoré v dnešnej dobe už ale zmysel nedáva, keďže nárast výkonu je zanedbateľný. NVLink je však podľa slov spoločnosti vynikajúcim riešení skôr pre profesionálov ako hráčov.

Už RTX 3090 excelentne zvládala náročné úlohy a vyzerá to tak, že za cenu vyššej spotreby energie bude maximálny výkon novinky ešte o niečo udržateľnejší.

Vyzerá tak, že takmer 10 % nárast výkonu s kartou Super je plánovanou sabotážou Intel Arc kariet, odhadovaných na koniec tohto, respektíve skorý začiatok budúceho roka. Opäť ale pripomíname, že žiadna z týchto informácií nie je potvrdená spoločnosťou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú