Rok 2020 by sa mal do histórie herných konzol zapísať ako rok, kedy Microsoft a Sony odhalia novú generáciu Xboxu a PlayStation. Doteraz sa do éteru dostalo viacero informácií, no najnovšie správy špekulujú o pripravovanej konzole Microsoftu, ktorá má byť výkonnejšia ako jej hlavný konkurent. Podľa nových detailov má mať Xbox X výhodu vo výkonnejšej grafike, ktorá má poskytnúť v porovnaní s PS5 niekoľko desiatok výpočtových jednotiek naviac. Téme sa venoval portál Eurogamer.

Nová generácia herných konzol je takmer za rohom. V závere tohto roka by sme sa mali dočkať oficiálneho odhalenia oboch konkurenčných zariadení, ktoré budú chcieť zaujať viacerými kľúčovými vylepšeniami. Sony sa bude aj v tomto prípade snažiť prekonať Microsoft, no ten môže podľa nových špekulácií vytiahnuť eso z rukáva, ktoré jeho Xboxu dodá viac výkonu po grafickej stránke.

Pripravovaný Xbox chce tromfnúť PS5

Ako PS5, tak aj nový Xbox dostane procesor a grafický akcelerátor od spoločnosti AMD. CPU bude odvodené od rovnakého 7 nm procesora AMD Ryzen, ktorý debutoval počas minulého leta a GPU bude založené na novej RDNA architektúre výrobcu, informuje ExtremeTech. Čo však doteraz chýbalo, boli detailnejšie špecifikácie grafiky. Microsoft a Sony teda môžu svoje nové konzoly predstavovať v duchu doteraz najvýkonnejších modelov, no rozdiel v tomto smere by sa mal v porovnaní s minulosťou zmenšiť.

Nenechaj si ujsť
Nový Xbox Series X bude podporovať tú najočakávanejšiu vlastnosť všetkých hráčov

Obe novinky by tak mali poskytnúť hráčom poriadne výkonný hardvér, ktorý uspokojí aj tých najnáročnejších. Hoci majú dostať rovnaké grafiky, Xbox by mal priniesť až 56 výpočtových jednotiek, čo má byť o 20 viac ako v prípade PS5. GPU v konzole Microsoftu by pritom mohlo poskytnúť pracovnú frekvenciu 1,7 GHz a výkon až 12 TFLOPS, čo ju môže robiť o 30 % výkonnejšou ako PS5. Nateraz sa však jedná iba o dohady, no pokiaľ by takáto bola aj skutočnosť, Xbox by sa stal najvýkonnejšou konzolou na trhu.

 

S takýmito špecifikáciami by však spoločnosť pri predaji príliš nepochodila s prívetivou cenou a predávať so stratou zrejme nebude. Odhadom za 500 € by síce mohol byť nový Xbox o 100 € drahší ako počin od Sony, no na oplátku by hráčom poskytol ešte viac výkonu. Predsa len, výbava by mala zahŕňať aj vysokorýchlostný SSD disk, GDDR6 RAM so šírkou pásma 560 GB/s a spomínaný 8-jadrový 7 nm procesor AMD. Do premiéry oboch noviniek ale ostáva ešte dosť priestoru na to, aby sa niektoré informácie zmenili.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom