Milióny notebookov od spoločnosti Dell, HP a Lenovo sú ohrozené malvérom, ktoré využívajú zraniteľnosť v komponentoch tretích stránc a sú v zariadeniach obsiahnuté. Ako problémové sa ukázali webkamery, trackpady, USB rozbočovače, WiFi karty a ďalšie periférie – informuje portál TomsGuide.

Informácie pochádzajú zo správy, ktorú zverejnila bezpečnostná spoločnosť Eclypsium. Podľa nej môžu tieto periférie obsahovať bezpečnostnú chybu, ktorá umožní útočníkovi vytvoriť tzv. backdoor (zadné dvierka) do zariadenia. Takýto škodlivý program navyše nie je možné detekovať.

Nepomôže ani aktualizácia

Najväčší problém však tkvie v tom, že viaceré problémy nie je možné vyriešiť aktualizáciou. Majitelia rizikových modelov tak stoja pred veľkým rizikom, že aj ich zariadenie môže byť cieľom potencionálneho útoku. Medzi poškodené modely patria:

  • Lenovo ThinkPad X1 Carbon (6. generácia) s trackpadom od spoločnosti Synaptics
  • HP Spectre x360 13-ap0xxx (problémová webkamera od SunplusIT)
  • Dell XPS 15 9560 (problémové WiFi karty od Rivet Networks)

K jednotlivým problémom sa vyjadrili aj samotné spoločnsoti. Lenovo oznámilo, že v súčanosti nemá žiadny spôsob, ako by problémové trackpady mohli byť opravené. Podobne je to aj v prípade zariadení Dell. Naopak, majitelia notebookov od HP majú možnosť stiahnuť opravnú aktualizáciu priamo zo stránky podpory.

Zoznam poškodených modelov však môže byť len špičkou ľadovca. Ohrozené môžu byť, samozrejme, aj ďalšie zariadenia, ktoré problémové komponenty využívajú. Najväčším problémom je totiž to, že komponenty nemajú žiadny spôsob k tomu, aby si overili dôveryhodnosť a správnosť firmvéru, ktorý je pre ne inštalovaný. Útočník by tak jednoducho mohol vložiť škodlivý kód priamo do aktualizácie niektorého z komponentov a bez väčších problémov sa tak dostať do miliónov zariadení.

Ukážka nepodpísaného firmvéru Zdroj: Eclypsium

V tomto prípade je tiež ťažké určiť priamu zodpovednosť za vzniknuté problémy. Najväčšia miera sa však prisudzuje výrobcom daných periférií. Aj preto už viaceré popredné značky začali pristupovať k tomu, že všetky aktualizácie firmvéru nesú jedinečný podpis, podľa ktorého sa identifikujú.

Zariadenia od Apple sú imúnne

Spoločnosť Apple využíva podpisy firmvérov už niekoľko rokov, preto podobné riziko pre zariadenia tejto značky nehrozí. Bezpečnostná agentúra Eclypsium preto vyzýva, aby sa k podobnému kroku učinili aj ostatní výrobcovia prenosných zariadení a nenechávať tak otvorené dvere pre útočníkov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom