Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedci vytvorili jedinečný tepelný motor, známy ako termofotovoltaický (TPV) článok, ktorý dosahuje rekordnú efektivitu a dokázal prekonať aj efektivitu parných turbín, ktoré zvyčajne premieňajú teplo na elektrickú energiu, informuje Sciencealert. Môžu zohrať kľúčovú rolu v prechode na obnoviteľné zdroje a pomôcť ukladať energiu v elektrickej sieti.

Vysoká teplota, nízka údržba

TPV články premieňajú vysoko energické fotóny na elektrickú energiu, pričom ich výhodou je schopnosť prevádzky pri vysokých teplotách a veľmi nízka potreba údržby, keďže na rozdiel od parných turbín a iných zariadení nemajú žiadne pohyblivé časti, teda sa nedokážu mechanicky opotrebovať.

Kým doterajší rekord efektivity pre TPV články stál na úrovni 32 % a väčšina sériovo vyrábaných TPV článkov dosahovala len 20 %, nový rekord dosiahol efektivitu pri teplote v rozmedzí od 1 900 do 2 400 °C až 40 %. Väčšina parných turbín pritom dosahuje svoje maximum už pri 35 %, píše InterestingEngineering.

„Termofotovoltaické články sú posledným kľúčovým krokom k dokázaniu, že sú termálne batérie rentabilným konceptom. Toto je absolútne kritický krok na ceste k rozširovaniu obnoviteľnej energie a úplne dekarbonizovanej sieti,“ vysvetľuje mechanický inžinier Asegun Henry z Massachusettského technologického inštitútu (MIT).

Vhodné pre väčšie systémy

Ako ďalej vysvetľuje MIT, efektivitu nového TPV článku tím inžinierov meral pomocou senzoru tepelného toku. Článok vystavili špeciálnej lampe s vysokou teplotou, pričom jej intenzitu priebežne menili a sledovali pomer vyprodukovaného a absorbovaného tepla, vysvetľuje tím v štúdii zverejnenej v Nature.

Najvyššiu efektivitu nový článok dosiahol v už spomínanom rozmedzí 1 900 – 2 400 °C a tím očakáva, že pre veľkú termálnu batériu v elektrickej sieti bude potrebné vytvoriť plochu článkov takmer 1 000 m2. Testovaný článok pritom dosahoval veľkosť len jedného štvorcového centimetra.

@SachsElectricCo/Twitter

„Technológia je bezpečná, svojim životným cyklom environmentálne prívetivá a môže mať obrovský vplyv na znižovanie množstva emisií oxidu uhličitého z produkcie elektrickej energie,“ dodáva Henry a tvrdí, že infraštruktúra pre výrobu väčších systémov z TPV článkov už existuje.

Nový materiál

Kľúčovým rozdielom v porovnaní so staršími TPV článkami je implementácia nových materiálov a špeciálnej štruktúry, ktorá je známa ako „bandgap“. Jedná sa o medzeru medzi vrstvami, ktorú musia elektróny prekonať pre vytvorenie elektrickej energie.

Nová forma produkcie

Podľa odborníkov sa technológia parných turbín za posledných 100 rokov nijak významne nepohla vpred, keďže je už prakticky na svojom vrchole a dostať z nej vyššiu efektivitu je v praxi extrémne nevýhodné vzhľadom na vstupné náklady. V niektorých prípadoch je možné dosiahnuť efektivitu až 60 %, avšak kvôli množstvu pohyblivých častí a veľkej námahe materiálu dochádza skôr či neskôr k potrebe náročnej údržby.

V nových článkoch sa nachádzajú tri druhy bandgap vrstiev, pričom prvé dve sú zodpovedné za zachytávania energických fotónov a nízko energických fotónov, ktoré sa dostanú cez prvú vrstvu. Tretiu vrstvu tvorí zlaté zrkadlo, ktoré odráža zvyšné fotóny naspäť a minimalizuje tak nevyužité teplo.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú