Jadrová fúzia a fúzne elektrárne sú snom mnohých vedcov, ktorý sa už dlhé roky nedarí naplniť. Snaha dosiahnuť čistý zdroj energie bez žiadnych toxických odpadov však naďalej pokračuje a tento rok sa ukázal byť v oblasti energetiky úspešnejší ako všetky predchádzajúce.

Veď iba za posledných pár mesiacov sa podarilo spustiť malý experimentálny fúzny reaktor MAST Upgrade, najväčší nukleárny fúzny reaktor na svete prešiel do fázy montáže tokamaku a v neposlednom rade prišli vedci na úplne nový trik ako stabilizovať fúznu reakciu vo fúznych reaktoroch. Okrem toho sa rozbehli aj práce na prototype fúzneho pohonu,  ktorý by výrazne urýchlil cestovanie v slnečnej sústave.

Teraz však prišla Južná Kórea so skvelou správou, ktorá necháva všetky tohtoročné úspechy v oblasti fúznej energetiky stáť v nemom úžase. 24. novembra totiž Výskumné centrum KSTAR oznámilo, že vďaka medzinárodnej spolupráci medzi Seoul National University, Columbia University a Spojenými štátmi sme dosiahli nový rekord v udržaní vysokoteplotnej plazmy v tokamaku, o téme informoval portál Phys.

Pixabay

Tokamaky sú špeciálne typy fúzneho reaktora s toroidnou komorou so silnými supravodivými magnetmi. V nich sa vytvára toroidné magnetické pole, ktoré sa správa ako nádoba a udržuje plazmu vytvorenú fúznou reakciou.

Rekord v udržaní plazmy v tokamaku

Reč je v tomto prípade o tokamaku KSTAR, kórejskom „umelom Slnku“, ktorý už v roku 2018 dokázal poprvýkrát dosiahnuť teplotu plazmy na úctyhodných 100 miliónov stupňov Celzia. Teplotu plazmy pritom dokázal udržať v tej dobe stabilnú iba 1,5 sekundy.

O rok neskôr sa v tomto tokamaku podarilo udržať plazmu pri rovnakej teplote až 8 sekúnd, čo je však stále nič v porovnaní s tohtoročným rekordom, ktorý KSTAR stanovil. Vedcom sa teraz v tokamaku KSTAR podarilo udržať plazmu horúcu 100 miliónov stupňov Celzia až neuveriteľných 20 sekúnd, čo je dvakrát viac ako dokázali súčasné najlepšie tokamaky pri týchto teplotách, upozornil web Techexplorist

Zobraziť celú galériu (0)
Technische Universität München

Doterajšie fúzne zariadenia síce dokázali vytvoriť plazmu s podobnou, ba dokonca aj väčšou teplotu, žiadne z nich však nedokázalo plazmu udržať dlhšie ako 10 sekúnd. Si-Woo Yoon, riaditeľ Výskumného centra KSTAR, na margo úspechu podotkol, že ide o obrovský krok vpred v oblasti fúznej energetiky, podľa jeho slov sa má dokonca jednať o dôležitý míľnik na ceste za dosiahnutím technológie, ktorá dokáže vysokoteplotnú plazmu udržať dlhú dobu, a ktorá bude súčasťou komerčného fúzneho reaktora.

Od minulého roka sa v tokamaku KSTAR uskutočnilo viac než 110 rôznych fúznych experiemntov, vrátane experimentov určených pre najväčší nukleárny fúzny reaktor na svete ITER.

Na vedcov však čaká pri budovaní a vylepšovaní tokamaku KSTAR ešte veľa práce, keďže konečným cieľom do roku 2025 je udržanie plazmy horúcej 100 miliónov stupňov Celzia po dobu 300 sekúnd.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP