Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

banner-mi-notebook-air-13Každá veľká krajina sa v prípade konfliktu snaží vyzbrojiť tými najlepšími a najúčinnejšími zbraňami, no nie všetko je len o ťažkých delách a guľkách do zbraní. Do vyspelej výbavy patria aj superpočítače, ktoré jednotlivé krajiny môžu využívať na vojenské účely. Čína je jednou z najväčších svetových veľmocí a vo svojej ponuke už má niekoľko superpočítačov. Tie má nahradiť nový kúsok, ktorého prototyp uvidíme ešte v tomto roku!

Skús hádať, koľko operácií za sekundu bude nový superpočítač vykonávať? Novinka, ktorá príde ešte v tomto roku, prinesie takú výpočtovú silu, že nebude mať problém ani s niekoľkými miliardami operácií za sekundu a nie, nie je to žiaden vtip! Podľa riaditeľa centra pre vývoj superpočítačov, Zhanga Tinga, bude prototyp nového „dela“ hotový ešte pred koncom roku 2017, no do plného nasadenia sa dostane až o niekoľko rokov. Na adresu vyvíjanej novinky sa Zhang vyjadril, že po posledných úpravách bude dostupná v roku 2020 a prvý čínsky superpočítač, Tianhe-1 z roku 2010, prekoná svojou výpočtovou silou až 200-krát!

superpocitaczdroj fotografie: The Verge

TIP: Týchto 10 čínskych spoločností patrí medzi najväčších exportérov elektroniky do celého sveta

Zatiaľ nie je jasné, aké miesto novinka v rebríčku superpočítačov obsadí, no podľa všetkého dosiahne Čína s týmto superpočítačom veľký míľnik. Ázijskú veľmoc plánuje nasledovať aj USA a Japonsko, ktoré tiež vyvíjajú svoje nové superpočítače a kúsok z americkej dielne môže byť funkčný v roku 2023. S novým nástupcom Tianhe-1 bude mať Čína v svetovom rebríčku Top 500 superpočítačov už 168 kúskov zo svojej výroby, čo je len o troch viac ako majú Spojené štáty. Tie zas vedú v rebríčku Top 10 najvýkonnejších počítačov, kde sa umiestnilo až 5 ich superpočítačov.

SuperCompHPzdroj fotografie: Wired

Všetky tieto výkonné mašiny sú využívané pri náročných výpočtoch z rôznych oblastí, či už ide o výpočty pre výskum alebo národnú obranu. Čína je od roku 2015  odstavená od dodávok procesorov Intel. Amerika prijala toto rozhodnutie po tom, čo mala podozrenie, že dodávané čipy môžu byť využívané pri výskume jadrových zbraní, no ani to Čínu nezastavilo v produkcii superpočítačov. O nejaký čas neskôr predstavila novinku z vlastnej dielne, Sunway TaihuLight, v ktorom boli použité ich vlastné procesory a bol dokonca ešte výkonnejší ako predošlé modely s procesormi od Intelu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú