Microsoft bol od oficiálneho predstavenia Windowsu 11 kritizovaný za „striktné“ podmienky pre inštaláciu systému na počítačoch.

Ako sa ale neskôr ukázalo, na vlastné riziko môžu nový operačný systém spustiť aj staršie zariadenia. Rekord teraz získal používateľ, ktorému sa podarilo spojazdniť nový Windows 11 na starom počítači s 1-jadrovým procesorom Pentium 4 spred 15 rokov, informuje PCMag.

Microsoft zmiatol používateľov prísnymi požiadavkami

Windows 11 je oficiálne dostupný pre podporované zariadenia len od začiatku októbra. Microsoft s jeho príchodom prisľúbil úplne nový zážitok z používania tejto platformy a priniesol do systému aj prerobené používateľské prostredie.

Novinky a vylepšenia systému si podľa odporúčaní spoločnosti vypýtajú minimálne hardvérové požiadavky, ktoré vyvolali u mnohých pochybnosti.

Microsoft

Jednou z najkontroverznejších podmienok pre spustenie Windowsu 11 na PC je TPM 2.0 (Trusted Platform Module) a UEFI, Secure Boot. TPM 2.0 predstavuje zabezpečený kryptoprocesor, ktorý je buď integrovaný do matičnej dosky PC, alebo pridaný dodatočne do CPU.

Práve TPM 2.0 je teda základom ochrany moderných počítačov pred ransomvérom a inými, sofistikovanejšími, útokmi.

Používatelia ostali kvôli minimálnym požiadavkám pre Windows 11 zmätení a mnohí tak podľa oficiálnych odporúčaní Microsoftu nový systém nenainštalujú. Kde je však vôľa, tam je cesta. To sa ukázalo práve aj pri inštalácii Windowsu 11 na staršie počítače, ktoré by ho podľa minimálnych požiadaviek nemali spustiť.

NEPREHLIADNI
Najväčší problém Windows 11 sa prehlbuje. AMD procesory drasticky stratili ešte viac výkonu

Windows 11 sa dostal aj na 15-ročný hardvér

V najnovšom experimente to potvrdil aj používateľ @Carlos_SM1995 na Twitteri, ktorému sa podarilo Windows 11 spustiť na starom PC s procesorom Pentium 4.

Pravdaže, nemusíme zdôrazňovať, že 15-ročný hardvér TPM 2.0 nemá. Pre overenie starého hardvéru navyše spravil aj niekoľko benchmarkových testov, ktoré potvrdili prítomnosť 15-ročného procesora s jediným jadrom.

Je však nutné podotknúť, že hoci najnovší systém Microsoftu funguje aj na takto starom hardvéri, plynulosťou rozhodne neoplýva.

Na tomto PC bol Windows 11 nainštalovaný a spustený aj napriek tomu, že by to nemalo byť vôbec možné, teda aspoň podľa Microsoftu.

Pentium 4 pritom fungovalo v zostave so starou 4 GB DDR2 RAM pamäťou a ako grafika tu bola využitá archaická Nvidia GeForce GT 710.

Pre inštaláciu Windowsu 11 mal pritom používateľ využiť Windows 10 PE Installer, ktorý slúži ako nástroj na opravu Windowsu prostredníctvom USB. Systém tak nainštaloval a spustil aj bez akéhokoľvek EFI emulátora cez Legacy Boot mód.

Ide o skvelú demonštráciu toho, ako je možné obísť aj „striktné“ podmienky pre inštaláciu Windows 11 a dostať ho na zariadenia, ktoré oficiálnou cestou vôbec nepodporuje. Samozrejme, takýto úkon používateľ robí vždy na vlastné riziko, a navyše nemôže čakať v budúcnosti ani prípadné aktualizácie systému.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú