Windows 11 je v oficiálnej verzii pre verejnosť dostupný už zopár dní a nainštalovať si ho tak mohli všetci používatelia s kompatibilným hardvérom. Postupne sa však ukazujú niektoré nedostatky nového systému od Microsoftu, ktorý podľa dokumentov AMD negatívne ovplyvňuje výkon procesorov značky. V istých prípadoch môže dôjsť k poklesu výkonu až o 15 %, no oprava je už na ceste, informoval PCMag.

Od vydania Windowsu 11 ubehli len 2 dni, no aj to stačilo na to, aby sa na najnovší systém privalila kvôli viacerým problémom vlna kritiky. Mnohí používatelia hlásia problémy so samotnou inštaláciou, v prípade ktorej sa často objavuje v určitej fáze chyba „0x8007007f“. Aj po update na Windows 11 môžu v niektorých prípadoch pociťovať úbytok výkonu pri aplikáciách či hrách.

Aktualizácia 14. októbra:

AMD po vydaní Windows 11 upozornilo používateľov na problémy s výkonom pri niektorých zostavách s jeho procesormi Ryzen, ktoré môžu pri určitých aplikáciách prísť kvôli špecifickej chybe až o 15 % výkonu. Platí to napríklad pri hraní.

Ako sa ale ukázalo, chyba s výkonom týchto CPU na počítačoch s Windows 11 sa ešte viac zhoršila, informuje The Verge s odvolaním na testovanie TechPowerUp. Ako sme podľa dostupných informácií uviedli aj v pôvodnej verzii článku, problém s výkonom AMD procesorov pri fungovaní s Windows 11 má byť spôsobený oneskorením pri L3 cache, kde mala latencia predtým stúpnuť až 3-násobne.

AMD (Úprava redakcie)

Podľa merania TechPowerUp bola pri takom procesore Ryzen 7 2700X latencia predtým 10 ns, po inštalácii Windowsu 11 sa zvýšila na 17 ns. Celý problém však drasticky zhoršil posledný update – kumulatívna aktualizácia pre Windows 11 od Microsoftu z 12. októbra, po ktorej sa podľa meraní zvýšila latencia na L3 cache až na 31,9 ns.

AMD rovnako ako predtým, tak aj teraz avizuje, že oprava oboch problémov s L3 cache a UEFI-CPPC2 je pripravená a čoskoro bude zverejnená. K vydaniu opravného patchu by malo dôjsť 21. októbra a Microsoft by mal vydať opravnú aktualizáciu o 2 dni skôr.

 

Poškodeným používateľom tak neostáva iné ako veriť, že sa podobný problém v budúcnosti nezopakuje. Takáto chyba však už teraz postihuje aj nové počítače s vybranými AMD procesormi a predinštalovaným Windows 11 z výroby. To zároveň môže ovplyvniť recenzie a používateľské skúsenosti v prvých dňoch používania pred vydaním opravného patchu.

Pôvodný článok zo 7. októbra:

AMD upozorňuje na zníženie výkonu

Namiesto prisľúbeného vyššieho výkonu tak v prípade mnohých AMD procesorov dochádza k jeho poklesu. Podľa výrobcu procesorov sú ovplyvnené najmä aplikácie, ktoré sú „citlivé na prístupový čas k pamäťovému subsystému“. V ovplyvnených aplikáciách potom môže dôjsť k zníženiu výkonu o 3 až 5 %, pričom najvyššia strata výkonu sa môže vyšplhať na 15 % pri hrách.

NEPREHLIADNI
Windows 11 je skrytý poklad. Našli sme 11 dôvodov, prečo si ho musíš okamžite nainštalovať

Pre spotrebiteľov to potom znamená, že môžu mať problém s výkonom po inštalácii Windowsu 11 aj na procesoroch Ryzen 2000 z roku 2018. Chyba sa má podľa AMD prejaviť zvýšením latencie v L3 cache až 3-násobne, čo má za následok predĺženie času pre prístup aplikácii k pamäti. Nejde však o jediný problém, ktorý AMD odhalilo v počítačoch s Windowsom 11.

AMD

Ďalšia chyba sa má týkať UEFI CPPC2, v ktorom operačný systém komunikuje s procesorom pri rozhodovaní o využití výkonnejších vláken pre rýchlejšie vykonanie úloh. Aplikácie citlivé na výkon tak môžu fungovať značne pomalšie, keďže procesor nezvolí pri výpočtových úlohách najvýkonnejšie jadro.

Tento problém môžu pociťovať najmä počítače s 8 a viac jadrovými procesormi s TDP vyšším ako 65 W. AMD však už avizovalo opravu oboch spomenutých chýb, ktoré by mali byť opravené v prípade postihnutých zariadení v priebehu októbra.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú