Nie je to tak dávno, čo boli grafické karty v obchodoch len veľmi ťažko dostupné aj z dôvodu ich hromadného využívania na ťaženie kryptomien. Bežní spotrebitelia sa k nim nevedeli dostať a negatívne to ovplyvnilo aj ich ceny.

Ošiaľ okolo krypta však s poklesom hodnoty a zdražením elektriny utíchol a ťažiarom zostávajú farmy plné grafík, ktoré postupne rozpredávajú. Portál pctuning.cz však upozorňuje, že takúto grafickú kartu by si určite nechcel používať. Pri nákupe z druhej ruky si treba dávať obrovský pozor.

Ide totiž o hardvér, ktorý bežal niekoľko mesiacov non-stop dňom i nocou na plný výkon. Takáto prevádzka sa samozrejme veľmi negatívne odrazila na jeho stave a spoľahlivosti. Stačí si predstaviť, v akom prostredí boli farmy s kartami prevádzkované. Veľakrát bol všade prach, nečistoty a hlavne veľmi vysoké teploty.

Na takýchto kartách sú takmer vždy viditeľné výrazné známky opotrebovania. Ľudia sú však vynaliezaví a prišli na spôsob, ako tento problém obísť. Bežní spotrebitelia sa môžu nechať ľahko nachytať.

Dávaj si pozor. Na kartách sa prefarbujú grafické a pamäťové čipy

YouTube / Iskandar Souza (snímka obrazovky)

Vplyvom vysokých teplôt totiž grafické čipy a PCB dosky zvyknú mierne meniť farbu, na základe čoho je ľahké spoznať, že boli vystavené náročnej prevádzke.

Zatiaľ čo grafický procesor zvykne byť o málo tmavší, pamäťové čipy zase zožltnú. Čo s tým robia ťažiari?

YouTube / Iskandar Souza (snímka obrazovky)

Aby s predajom grafických kariet nemali žiadne problémy, jednoducho ich jednu po druhej uvedú do perfektného vizuálneho stavu. V praxi to znamená, že zložia chladič, vymenia pastu a pokiaľ je to potrebné, aj jemne zmenia farbu samotným súčiastkam.

Pctuning.cz dokonca poznamenáva, že v niektorých prípadoch si nechávajú staré čipy meniť za nové, aby čo najlepšie zahladili stopy po ťažení krypta.

Po takejto dômyselnej práci nadobudne komponent opäť vysokú hodnotu a človek sa môže pri jeho kúpe veľmi ľahko popáliť.

Pokiaľ totiž grafickú kartu podrobne nepreskúma, nemusí na nej spozorovať nič podozrivé. Aj preto stále platí, že nákup grafík z druhej ruky môže byť veľmi riskantný. Buď opatrní.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP