Výskumníci spoločnosti Tesla v oblasti batérií si nechali patentovať novú technológiu ich výroby, ktorá vedie k ich rýchlejšiemu nabíjaniu, lepšej životnosti, no pritom sú lacnejšie.

Klasické lítiové batérie sú tu už niekoľko rokov a za tú dobu sa ich technológia prakticky nezmenila. Menila sa maximálne kapacita, no ich zloženie je stále rovnaké. Zmenilo sa však ich využitie, kde od napájania jednoduchej elektroniky sa čoraz viac využívajú aj v oveľa extrémnejších podmienkach a to napríklad aj v takých elektromobiloch či v smartfónoch.

To je podstatne výrazný skok, preto výskumná skupiny Tesly, na čele s Jeffom Dahn prišla na nové riešenie, ktoré vylepšuje vlastnosti lítiových článkov a zároveň znižuje ich výrobnú cenu.

Uplatnenie hlavne v elektromobiloch

Jeff Dahn je považovaný za odborníka a priekopníka v oblasti Li-ion článkov. Pracoval na nich takmer od ich úplného vzniku a pripisovaný je mu aj úspech zvýšenia ich životnosti, vďaka čomu ich dnes nájdeme takmer všade. V roku 2016 sa pripojil k Tesle a pomohol vybudovať výskumné laboratória v okolí Halifaxu v Škótsku. Odvtedy so svojou skupinou pracovali na vývoji nových zložiek elektrolytu v batériách, ktoré by vylepšili základné vlastnosti batérií. To sa im aj podarilo a svoje poznatky si nechali patentovať.

Pridaním celkovo piatich nových prísad do elektrolytu pomôže tomu, že batérie budú mať dlhšiu životnosť, zvýši sa im výkon a budú sa môcť rýchlejšie nabíjať. V patente sa ďalej uvádza, že tieto aditíva môžu byť využité s batériami typu NMC. Tento typ lítiovej batérie je najčastejšie využívaný hlavne v elektromobiloch. Iróniou je, že samotná Tesla využíva iný typ (NCA).

To však nič nemení na tom, že pre elektromobily je to dobrá správa a o to viac, že spoločnosť Tesla svoje patenty sprístupňuje každému bez toho, aby vyžadovala nejaké licenčné poplatky. Okrem elektromobilov by takéto vylepšené NMC články našli využitie pri skladovaní energie. Celú správu, vrátane bližších a technickejších informácií ohľadom patentu nájdeš na tomto odkaze.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom