Americká firma Capella Space dostala do vesmíru svoj monitorovací satelit, ktorého schopnosti sú v porovnaní s klasickými optickými satelitmi neporovnateľné. Dokáže sledovať povrch Zeme v noci, v zlom počasí a dokonca aj cez steny budov, informuje Futurism.

Oko na oblohe vo dne i v noci

Kým polovica planéty je vždy ponorená v tme, veľká časť z nej je pod vrstvou mračien. Výsledkom je, že takmer 75 % jej povrchu je väčšinu času zraku neprístupná a klasické obrazové satelity toho veľa neuvidia. Satelit firmy Capella Space však využíva radar so syntetickou clonou, ktorý na Zem vyšle silný rádiový signál s frekvenciou 9,65 GHz, ktorý po jeho odrazení od cieľa prijme a spracuje.

„Oblaky sú pri tejto frekvencii takmer priehľadné, rovnako ako vlhkosť, hmla alebo dym. Na ničom z toho viac nezáleží a keďže satelit generuje vlastný signál, je to podobné, ako by ste si so sebou v noci niesli baterku,“ povedal generálny riaditeľ Payam Banazadeh, bývalý technik v Laboratóriu prúdového pohonu, NASA.

Ďalší satelit firmy sa mal na obežnú dráhu dostať pôvodne na rakete Falcon 9 ako druhotný náklad misie SAOCOM 1B, avšak došlo k oneskoreniu a firma radšej zvolila let od firmy Rocket Lab. Ten sa však kvôli zlyhaniu rakety Electron taktiež odložil a ich satelit bol vynesený na obežnú dráhu len niekoľko hodín po lete Falcon 9.

V stredu táto firma tiež spustila platformu, pomocou ktorej môžu vládni aj súkromní zákazníci žiadať o snímky čohokoľvek na Zemi. Táto schopnosť sa však stane ešte silnejšou, keďže v roku 2021 pribudne firme ďalších šesť takýchto satelitov. Pozoruhodné je navyše i rozlíšenie, ktoré sa pohybuje na úrovni 0,5 m na jeden pixel.

Je naše súkromie skutočne v ohrození?

Strašidelnejšie však je, že rozlíšenie 0,5 m na jeden pixel nie je obmedzené technicky, ale zákonom, ktorý lepšie rozlíšenie nepovoľuje. To znamená, že satelit teoreticky zvládne rozoznávať aj menšie objekty a dokonca jednotlivé osoby – v tomto prípade aj v interiéri budovy.

Takáto technológia je však ako stvorená napríklad pre armádne účely, keďže je možné špehovať presun nepriateľských vozidiel v akomkoľvek počasí a čase. Ako však na svojej stránke tvrdí samotná firma, ich systém je schopný merať vlhkosť pôdy, poškodenie plodín či dokonca môže slúžiť ako zdroj dôkazov pri žiadosti o preplatenie poistky pre poľnohospodárov. Satelit tiež dokáže spoľahlivo monitorovať odlesňovanie, či integritu budov.

Capella Space

Že nebude súkromie ľudí porušené, zaručujú tri hlavné faktory – tým prvým je zákon, druhým pravdepodobnosť, že tieto satelity budú často vyťažené a neostane im čas na zneužitie a nakoniec fakt, že sa o to, čo doma robíme, jednoducho nikto až tak nezaujíma.

Pozitíva navyše takéto riziko zásadne prevažujú, pretože satelitná sieť firmy Capella Space je okrem iného dobrým zdrojom informácií pre záchranné zložky napríklad počas prírodných katastrof.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom