Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Nová vedecká štúdia sa zaoberá trochu abstraktnou problematikou. Obrovský čínsky rádioteleskop podľa nej dokáže vopred odhaliť blížiace sa mimozemské armády v podobe špeciálnych robotov, informuje Futurism.

Najväčší teleskop na Zemi

Za výpočty v novej štúdii je zodpovedný Dr. Zaza Osmanov zo Slobodnej univerzity v hlavnom meste Gruzínska, Tbilisi. Zaoberal sa pritom Von Neumannovymi sondami a otázkou, či dokáže čínsky rádioteleskop FAST detegovať ich príchod. FAST je momentálne najväčší rádioteleskop na Zemi a prekonal aj Arecibo, ktorý sa zrútil len nedávno a astronómom uštedril veľkú ranu.

Youtube / New China TV

Von Neumannove sondy sú hypotetický druh vesmírnych robotov, ktorí sú schopní sa samostatne replikovať. Ich existencii zatiaľ síce nič nenaznačuje, avšak rádioteleskop FAST ich dokáže identifikovať aj v pomerne veľkej vzdialenosti od Slnka.

Vzhľadom na to, ako ďaleko sa ľudstvo s technológiami dostalo za pomerne krátky čas, je totiž možné, že existuje jedna alebo viac pokročilých civilizácií, ktoré takéto roje samoreplikovacích robotov zostrojili, píše Universe Today.

Systém predčasného varovania

Problémom takéhoto roja strojov je, že je nemožné ho zastaviť. Začne sa totiž automaticky množiť, rásť a pohltí pritom všetky dostupné suroviny a materiály. Výhodou Von Neumannnovho roja je, že dokáže preskúmať celú galaxiu v pomerne krátkom čase – pričom ju však zároveň zdevastuje.

Podporná platforma v observatóriu Arecibo pred pádom. Zdroj. NSF

Osmanov je pritom presvedčený, že nech sú tieto stroje akokoľvek perfektné, vždy budú vyžarovať nejaké množstvo radiácie počas svojej kolonizačnej púti kozmom. Rádioteleskop FAST nás síce pred hrozbou napadnutia takýmto rojom nezachráni, dokáže nás však včas varovať.

Ak sa predpoklady presnosti rádioteleskopu FAST naplnia, dokáže takéto roje detegovať na vzdialenosť 16 000 svetelných rokov v prípade, že pochádzajú z rúk civilizácie typu II alebo III podľa Kardaševovej škály.

Nahradíme Kardaševovu škálu?

Civilizácia typu III dokáže zužitkovať energiu celej svojej galaxie (a taká v našej galaxii, celkom očividne, nie je) a civilizácia typu II všetku energiu svojej materskej hviezdy.

Známy teoretický fyzik a astrofyzik Avi Loeb však nedávno prišiel s úplne novým kategorizačným systémom, pomocou ktorého môže ľudstvo triediť potenciálne mimozemské civilizácie. Zakladá sa na schopnosti replikovať podmienky, ktoré sú nutné pre vytvorenie nového vesmíru.

freepik

Civilizácia typu A by mala oplývať schopnosťou vytvoriť nový vesmír, kým trieda B dokáže udržať podmienky pre život na svojej planéte aj v prípade, že príde o materskú hviezdu. Na druhej strane ľudstvo je možné zaradiť do kategórie D, keďže aktívne ničí už existujúce podmienky na svojej planéte.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú