Moderné bojiská sa menia rýchlejšie ako kedykoľvek predtým, a americké letectvo na to reaguje novou stratégiou. Do popredia sa dostávajú drony a s nimi aj potreba kompaktných, ale účinných zbraní. Najnovšia požiadavka USAF, zverejnená ako Request for Information (RFI), ukazuje jasný smer: vyvíjať nové typy rakiet, ktoré budú menšie, lacnejšie a stále dostatočne silné na to, aby zvládli súčasné hrozby

Hlavný dôraz sa kladie na kompatibilitu s novým programom spolupracujúcich bojových dronov, tzv. Collaborative Combat Aircraft (CCA). Tieto bezpilotné stroje majú byť nenápadné, manévrovateľné a pripravené na nasadenie v najnáročnejších podmienkach. Problémom však je výzbroj. Dnešné rakety ako AIM-120 AMRAAM sú pre takéto stroje príliš veľké. Preto chce USAF dve nové verzie: jednu podobnej veľkosti ako AMRAAM, ale lacnejšiu, a druhú približne o polovicu menšiu. Na tému upozornil portál InterestingEngineering.

Viac rakiet, nižšie náklady

Zmysel tejto zmeny je jednoduchý. Ak bude raketa menšia, lietadlo či dron ich môže niesť viac. To znamená vyššiu palebnú silu bez nutnosti zvyšovať rozmery alebo hmotnosť nosiča. Podľa zverejnených plánov by nový typ rakety mohol zdvojnásobiť počet zbraní na jedno lietadlo a pritom si zachovať slušný dostrel. „Maximalizovať nosnosť pri zachovaní maximálneho doletu“, píše sa v dokumente RFI.

vojenský dron
george-kroeker/unsplash

Zaujímavé je, že USAF sa nesnaží o prelomový technologický skok. Práve naopak, cieľom je využiť čo najviac existujúcich komponentov, aby bol vývoj lacný a rýchly. Celý proces má trvať iba dva roky. Jeden rok na návrh (v dvoch polročných fázach) a ďalší na prípravu výroby. Takýto časový rámec naznačuje, že USAF berie túto výzvu veľmi vážne a chce reagovať na meniace sa podmienky čo najrýchlejšie.

Drony menia vojnu

To, čo sa ešte pred pár rokmi zdalo ako výstrel do tmy, je dnes tvrdou realitou. Drony sa stali hlavným nástrojom boja, a to nielen na špionáž, ale priamo na ničenie cieľov. Ukrajinská armáda už v máji 2024 vyhlásila, že „drony zabíjajú viac vojakov na oboch stranách než čokoľvek iné“. Európska bezpečnostná štúdia zároveň upozorňuje, že Rusko pravidelne nakupuje až 100 000 lacných dronov mesačne. Vojna sa tým mení na súboj technológií, v ktorom víťazí ten, kto vie rýchlejšie inovovať

National Police of Ukraine/Ministry of Defence of Ukraine/Úprava redakcie

Reagujú na to aj Spojené štáty. Americká námorná pechota napríklad predstavila nový ručný systém proti dronom a zároveň posilnila výcvik v oblasti protivzdušnej obrany. Ako povedal generálporučík Benjamin Watson, „možno už nikdy nebudeme bojovať so vzdušnou prevahou, ako sme ju tradične poznali“. Preto sa hľadajú spôsoby, ako zostať efektívnymi aj v prostredí, kde lietadlá nebudú mať nad bojiskom prevahu. Jednou z odpovedí sú práve malé a ľahko rozmiestniteľné rakety.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP