AMD vyrukovalo s novými procesormi Ryzen 5000 v polovici októbra, kedy predstavilo štvoricu novú čipov tejto modelovej rady. Silná konkurencia Intelu si získala veľkú pozornosť hráčov, ktorí si už môžu zakúpiť podľa AMD „najlepší herný procesor sveta“ aj u nás. Na Slovensku sa začína predaj noviniek AMD Ryzen 5000, ktoré sa už objavujú v prvých obchodoch. Koľko stojí najvýkonnejší model?

Nová rada procesorov Ryzen 5000 prichádza na trh s vylepšenou architektúrou Zen 3, vyrábané sú 7 nm technológiou. Svojimi vlastnosťami a špecifikáciami však dokázali v prvotných testoch, o ktorých informovalo AMD počas predstavenia, poraziť aj konkurenčný Intel Core i7 10. generácie.

Procesory Ryzen 5000 prichádzajú na slovenský trh

Veľké vylepšenia ponúkajú v oblasti hrania hier aj tvorby obsahu, kde prekonali procesory z vlastnej dielne (Ryzen 9 3950X). Celkovo v októbri AMD predstavilo 4 novinky, ktoré majú kraľovať herným procesorom na trhu.

Zobraziť celú galériu (2)
AMD (Úprava redakcie)

Vrcholom novej rady je procesor Ryzen 5950X, ktorý sa pýši až 16 jadrami s 32 vláknami a 72 MB vyrovnávacou pamäťou. Zároveň sa jedná aj o najdrahší procesor z novej ponuky.

Spoločnosť plánovala spustiť predaj noviniek už 5. novembra a niektoré z nich sa dostali aj na slovenský trh. Stále však nemusia byť u niektorých predajcov dostupné, no poznáme aspoň očakávané ceny.

Ponuka predajcov sa môže líšiť

Základný model Ryzen 5 5600X stojí na našom trhu v závislosti od predajcov približne 320 € a za najvýkonnejší model si potom hráči zaplatia u nás zhruba 860 € – 870 €. Ceny doteraz zverejnilo viacero obchodov, no môžu sa líšiť.

V prípade Alzy sú zverejnené ceny pre všetky modely, avšak e-shop ich zatiaľ nemá v predaji. Nové procesory sa dostali aj do ponuky DataCompu, kde sú zatiaľ dostupné okrem modelu Ryzen 9 5900X všetky ostatné modely. Vo viacerých internetových obchodoch na Slovensku však nemusia byť ešte tieto novinky skladom.

Ceny procesorov Ryzen 5000 na Slovensku (podľa cien DataComp):

  • Ryzen 9 5950X: 869,90 €
  • Ryzen 9 5900X: 590,90 €
  • Ryzen 7 5800X: 479,90 €
  • Ryzen 5 5600X: 319,90 €

Slovenské ceny sa teda mierne líšia od prvotných avizovaných cien v Európe, ktoré prednedávnom zverejnilo viacero obchodov. Pre porovnanie si ich môžeš pozrieť v samostatnom článku. Nejaký čas ešte potrvá, pokým budú všetky nové procesory Ryzen 5000 dostupné u predajcov na našom trhu.

AMD chce konkurenciu poraziť aj novými grafickými kartami

Medzitým si však môžeš pozrieť vlastnosti nedávno predstavených grafických kariet AMD RTX 6000, ktoré chcú konkurovať aj najlepším modelom od Nvidie. Nové grafické karty ponúkajú ohromné vlastnosti, ktoré má AMD zákazníkom poskytnúť za výhodnejšie ceny ako konkurencia. Dokonca prinieslo na trh model Radeon RX 6900 XT, ktorý prezentuje ako „zabijaka“ Nvidie RTX 3090.

Všetky modely od AMD pritom dostali až 16 GB GDDR6 pamäte a poskytnú hranie vo vysokom 4K rozlíšení. Na trh by sa mali postupne dostávať od 18. novembra a najvýkonnejšiu grafickú kartu RX 6900 XT prinesie výrobca od 8. decembra. Zatiaľ nie sú známe európske ani slovenské ceny nových kariet. V prípade dostupnosti na Slovensku budeme o nich informovať v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom