AMD prednedávnom predstavilo svoje najnovšie procesory Ryzen 5000, ktoré sú priamou konkurenciou aj pre tie najvýkonnejšie jednotky od Intelu. Výrobca potvrdil, že v novej sérii prichádza aj najvýkonnejší herný procesor na svete. Koľko teda budú nové procesory Ryzen 5000 stáť v Európe. Jeden z obchodov prezradil presné sumy, za ktoré si hráči nové kremíky kúpia, informoval Tom’s Hardware.

Nové procesory z dielne AMD sú stále vyrábané 7 nm technológiou, no s architektúrou Zen 3 prinášajú výrazný nárast výkonu, ktorým v mnohých prípadoch prekonávajú aj čipy Intelu. Výrobca avizoval nárast výkonu o 26 % pri hraní a 19 % v prípade IPC (inštrukcií za jeden cyklus) v porovnaní s predošlými modelmi.

Najvýkonnejším z celej modelovej rady je Ryzen 5950X, ktorý sa pýši až 16 jadrami s 32 vláknami a 72 MB vyrovnávacou pamäťou. Ten je zároveň najdrahším procesorom spomedzi všetkých noviniek.

AMD odhalilo aj cenovky týchto procesorov, avšak doteraz len ako maloobchodnú odporúčanú cenu v dolároch. Konečne však poznáme aj ceny, za ktoré sa budú nové Ryzeny 5000 predávať v Európe.

Takéto sú európske ceny nových AMD procesorov

Na svojej stránke ich zverejnil dánsky predajca. V našich končinách by mali nové procesory prísť na trh 5. novembra, no slovenské ceny zatiaľ neboli odhalené. Môžeme však vychádzať práve z cien zahraničného e-shopu Proshop pre nemecký trh. Rovnaké ceny sa majú pritom objaviť aj po spustení predaja vo Francúzsku, informuje WCCFTech.

Nenechaj si ujsť
Séria AMD Ryzen 5000 predstavená, máme nový najlepší herný procesor na svete

Cenovky už zahŕňajú aj daň, ktorá je v Nemecku vo výške 19 %, a tak sa ceny na Slovensku od týchto avizovaných nebudú výrazne líšiť. Základný model dostal v spomínanom obchode cenu 309 €, no za najvýkonnejší procesor Ryzen 5950X si hráči zaplatia 819 €. Detailný prehľad cien nájdeš v priloženom zozname.

Ceny procesorov Ryzen 5000 pre EÚ:

  • Ryzen 5 5600X: 309 €
  • Ryzen 7 5800X: 449 €
  • Ryzen 9 5900X: 549 €
  • Ryzen 9 5950X: 819 €

V prípade slovenských cien môžu byť výsledné sumy ešte o pár eur vyššie. Finálne ceny by mali byť známe pri uvedení procesorov na trh alebo krátko predtým. Ešte pred spustením predaja si však najvýkonnejší Ryzen 9 5950X pripísal aj zaujímavý triumf.

Neznámy používateľ ho totiž dokázal pretaktovať na frekvenciu až 6,022 GHz. Základná pracovná frekvencia tohto modelu pritom činí 3,4 GHz a pri booste sa môže vyšplhať na 4,9 GHz.

AMD vo všetkých nových Ryzenoch 5000 stavilo na frekvenciu pod 5 GHz, zatiaľ čo taký Intel nemá problém presiahnuť aj túto hranicu.

Pretaktovaný model 5950X však zrejme používal niekto priamo z AMD alebo niekto, kto mal k nemu prednostný prístup. Pretaktovanie sa pritom uskutočnilo s využitím systému macOS pri zariadení s 32 GB RAM. Výsledok pretaktovania sa objavil v benchmarku Geekbench.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom