Elektromotory už dávno nie sú pohonom iba vo svete automobilov a čoraz častejšie sa začínajú objavovať aj medzi motocyklami. V tomto segmente je svojimi produktami známa spoločnosť Zero Motorcycles, ktorá sa rozhodla inovovať svoj rad motoriek pre rok 2018. 

V snahe eliminovať škodlivý vplyv spaľovacích motorov sa mnohé spoločnosti rozhodli presedlať na elektrickú energiu a silu elektromotorov, ktoré vo svojich strojoch využívajú. Príkladom sú tiež skvelé elektrické motorky Zero, ktoré od výrobcu dostali mnoho noviniek. Modelový rad pre rok 2018 sa tak môže tešiť z väčších batérií, výkonnejšieho motora a tiež rýchlejšieho nabíjania. Ponuka zahŕňa kúsky s označením Zero S, Zero SR, Zero DS a Zero DSR. Nie každý z nich však prináša rovnaké inovácie.

Široká ponuka modelov s rôznorodou výbavou

Modely s prívlastkom „S“ a „DS“dostali do vienka rýchle nabíjanie, ktoré akumulátor nabije už v priebehu jedinej hodiny, no motorky musia byť pripojené k zásuvke s výstupom 110 V. Väčšie batérie u modelov „SR“ a „DSR“ spôsobili, že dopĺňanie energie bude v ich prípade trvať približne 2 hodiny. Na oplátku však zvládnu prejsť viac kilometrov. Lepšie chemické zloženie batérií ZF7.2 a ZF14.4 má za následok o 10 % dlhší dojazd, ktorý sa pohybuje na úrovni 320 km. Všetko samozrejme závisí od spôsobu jazdy a prostredia. V porovnaní s predošlými modelmi však ide o značné vylepšenia.

Nenechaj si ujsť
Česká Alza začína predávať už aj elektromotorky. Z cien sa ti zatočí hlava

Mimo väčšieho dojazdu a silnejších batérií výrobca vylepšil aj rýchlosť a točivý moment. Točivý moment sa o 11 % zvýšil u modelov, ktoré sú vybavené batériami ZF7.2. Výkonnejšie kúsky Zero DS a Zero S prinesú v budúcom roku točivý moment a rýchlosť vyššiu až o 30 %. Slušné zlepšenie, čo povieš? Akcelerácia a obiehanie áut na ceste sa s týmito mašinami stane hračkou. Dokonca za motorkami tohto nového modelového radu môžu zaostávať aj ich konkurenti so spaľovacími motormi.

Všetky nové technológie, ktorými spoločnosť Zero Motorcycles svoje motorky vybavila, sa dokonca ani nepodpísali na vysokej cenovke. Tá ostáva rovnaká ako pri tohtoročných modeloch a začína na takmer 7 200 € za najlacnejšiu verziu Zero FX. Zákazníci za motorku Zero S z peňaženky vytiahnu o čosi viac ako 9 300 € a tí, ktorí sa obhliadajú po najvýkonnejšom variante, si priplatia o necelých 2 000 € viac. Výrobca tak môže ísť konkurencii príkladom, pretože napriek významným vylepšeniam na svoje motorky nenasadil aj výrazne vyššiu cenovku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom