Technici z iFixit majú aktuálne plné ruky práce. Po rozobratí nových iPhonov sa k nim dostali aj nové MacBooky poháňané čipmi M1 od Apple. Pokiaľ si však očakával veľké „vnútornostné“ zmeny, budeš prekvapený. Nový MacBook Pro a MacBook Air sú totiž takmer na nerozoznanie od svojich starších verzií s procesormi Intel, píše portál 9To5Google.

iFixit ako prvý na svojom webe porovnal modely MacBook Air, ktoré sa medzi sebou líšia asi najviac, no zároveň sú stále extrémne podobné. Jedinou zmenou, ktorú je možné na prvý pohľad vidieť, je absencia ventilátora v novom MacBooku Air s procesorom M1.

Vľavo MacBook Air 2020 s čipom Intel, vpravo nový MacBook Air s čipom M1 / Zdroj: iFixit

V novinke sa totiž rozhodol Apple použiť miesto klasického ventilátora chladiacu dosku, ktorá rozvádza teplo z čipu na väčšiu plochu, čím ho dokáže efektívne odvádzať. Experti z iFixit na margo tejto zmeny uviedli, že jediným „nedostatkom“ bude zrejme nutnosť častejšie meniť teplovodivú pastu na čipe. Okrem ventilátora a samozrejme zmeny čipu, sú však nový a starý MacBook Air úplne identické.

Drahší MacBook Pro je úplne bez rozdielu

Ešte menej medzigeneračných rozdielov je však v porovnaní MacBookov Pro. Tu disponuje ventilátorom aj nový model s čipom M1, avšak tento komponent sa mal podľa slov Apple dočkať viditeľných vylepšení. Opak je ale pravdou – ventilátor je úplne totožný, no badateľný je rozdiel v jeho hlučnosti.

Vľavo MacBook Pro 13" s čipom Intel, vpravo nový MacBook Pro 13" s čipom M1 / Zdroj: iFixit

Zatiaľ čo pri MacBooku Pro s Intel procesorom sa ventilátor môže pri vysokej záťaži roztočiť na plné otáčky, pri čipe M1 to zrejme nikdy nebude nutné.

Koniec koncov, rovnaký čip v modeli Air dokáže chladiť iba teplovodivá doska bez ventilátora a preto sa očakáva, že v modeli Pro pôjde ventilátor väčšinou na nízkych otáčkach. Náročnosť, respektíve postup opráv sa vďaka takmer úplne identickej vnútornej stavbe oboch zariadení vôbec nezmenil.

Zobraziť celú galériu (4)
Procesor Apple M1 / Zdroj: iFixit

iFixit sa na záver pozrel aj na samotný čip M1, ktorý má integrovanú pamäť. Táto architektúra je podľa odborníkov veľmi podobná tej, ktorú Apple využil aj pri nových iPadoch. Čip M1 sa nedávno objavil aj v prvých porovnávacích testoch s modelmi od Intelu, ktoré v oblasti výkonu doslova pochoval.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú