Keď bola elektronická SIM karta po prvýkrát predstavená, všetci sme sa tešili na to, že dáme klasickému formátu rýchle zbohom. e-SIM prináša plno výhod, no aj napriek tomu, že je na trhu už nejaký ten piatok, jej podpora je mizerná.

Doteraz bola podpora e-SIM výsadou hodiniek Apple Watch, iPadov či hodiniek Gear od Samsungu. Využitie však má aj v zariadeniach Internetu vecí (IoT) a samozrejme aj v smartfónoch. Jedným z prvých sú aj novopredstavené iPhony, ktoré dostali prvýkrát podporu Dual SIM. Kým v Číne je dostupná klasická verzia pre dve fyzické SIM karty, pre zvyšok sveta je pripravená verzia s podporou jednej klasickej nano-SIM karty a jednej elektronickej.

Slabá podpora krajín

Zatiaľ čo v Číne môžu používatelia využívať dve karty ihneď, ostatní si na to ešte budú musieť počkať. Elektronické SIM karty totiž stále podporuje len zlomok krajín a ešte menej operátorov. Medzi ne patrí Rakúsko, Kanada, Chorvátsko, Česko (vo fáze testovania), Nemecko, Maďarsko, India, Španielsko, Veľká Británia a USA. Príchod nových iPhonov by však situáciu mohol výrazne zmeniť a pravdepodobne aj samotná spoločnosť bude tlačiť na to, aby podpora e-SIM bola rozšírená čo najviac.

Prečítaj si tiež
Apple predstavil svoje nové smartfóny: Trojica iPhone Xs, Xs Max a XR je tu a štartuje novú éru firmy

Práve implementácia e-SIM do vlajkových lodí spoločnosti Apple môže byť tým pravým impulzom pre operátorov. Kým hodinky neboli až také atraktívne a rozšírené medzi používateľmi, trojica iPhonov to rýchlo môže zmeniť. Taktiež je to prestíž pre samotných operátorov a určite chce každý z nich byť tým prvým na svojom trhu. Opýtali sme sa preto aj našich poskytovateľov, aký postoj majú k e-SIM, či túto technológiu plánujú nasadiť a v akom časovom horizonte.

Orange

„Naša spoločnosť na technológii eSIM pracuje, podporu eSIM pre Apple iPhone smartfóny testujeme, taktiež plánujeme spustenie podpory pre zariadenia podporujúce eSIM. O termínoch spustenia a detailnejších informáciach budeme včas informovať.

Telekom

„Technológiu e-SIM testujeme na nadnárodnej úrovni ako skupina Deutsche Telekom a tieto poznatky zužitkujeme aj pri plánovanom štarte e-SIM na Slovensku. Jeho termín upresníme neskôr.

Podobne ako pri iných technológiách (napr. VoLTE), aj technológiu e-SIM by sme radi uviedli pre smartfóny Apple iPhone. V čase plánovaného štartu predaja 28.9.2018 však, žiaľ, ešte nebude k dispozícii.“

O2

„Vývoj eSIM pozorne sledujeme, nakoľko predstavuje vysoko inovatívne a zaujímavé riešenie ako pre operátora, tak aj pre klienta. V prípade noviniek zo strany O2 v tejto oblasti budeme našich zákazníkov včas informovať,“ uviedla hovorkyňa O2, Teraz Molnárová

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom