Po mesiacoch dlhého napätia a očakávaní konečne nadišiel deň, ktorému sa tešia všetci fanúšikovia Apple. Spoločnosť v týchto chvíľach odhaľuje svoju novú generáciu smartfónov, ktoré boli predmetom nespočetných špekulácií, no teraz sa potvrdili ich skutočné vylepšenia. Tri ešte lepšie iPhony oficiálne prichádzajú, aby dokázali, že Apple dokáže stále inovovať svoj najdôležitejší produkt, ktorým chce ohúriť zákazníkov.

Dnes je tomu presne 12 mesiacov od predstavenia prvého revolučného Apple smartfónu, ktorý zmenil smerovanie svojich následníkov. Po roku spoločnosť nahrádza svoje smartfóny novo označenou trojicou, ktorá chce zaujať najnáročnejších, ale aj o čosi skromnejších používateľov. Ohlasované iPhony totiž prichádzajú v zostave, o ktorej sa verejne šepkalo už niekoľko mesiacov. Najvyššiu prémiovú kategóriu zastupuje iPhone Xs a iPhone Xs Max, ktorý sa môže pýšiť titulom najväčší Apple smartfón vôbec. Treticu uzatvára dostupnejší iPhone XR, ktorý je priamym potomkom iPhonu 8.

iPhone X prešiel zlepšovacou kúrou

Apple teraz oficiálne ukázal aj nástupcu pre svoj ikonický výročný model, ktorý dostal nasledovníka s pomenovaním iPhone XS. Tento jeho dvojník so sebou neprináša takmer žiadne vizuálne úpravy a zachováva si dizajnové atribúty ako mal jeho predchodca. Do vyššej ligy ho stavia kvalitnejšia konštrukcia o rozmeroch 143,6 x 70,9 x 7,7 mm, ktorá po bokoch znova dostala chirurgickú oceľ. Prednú časť obsadil známy 5,8″ OLED displej s rozlíšením 2436 x 1125 pixelov a výrezom.

Ten v sebe nesie ešte lepšiu technológiu odomykania tváre Face ID. Inžinieri na tomto 3D skenovaní zapracovali, aby mohli budúci zákazníci odomykať tento nový smartfón s väčším pocitom bezpečnosti. Podľa Apple ide o najbezpečnejšiu technológiu skenovania tváre na trhu. Unikátny má byť aj zvuk zo stereo reproduktorov a dokonca nechýba certifikácia odolnosti voči vode a prachu IP68.

Ďalším prekvapením tejto dostupnejšej novinky je aj výbava, s ktorou sa fanúšikovia Applu stretnú poprvýkrát. Ide totiž o DualSIM funkcionalitu, ktorej sa kalifornský gigant vyhýbal viac ako 10 rokov. Tradičné dva sloty pre dvojicu SIM dostanú v Číne, na iných trhoch by mal Apple priniesť technológiu eSIM a jedného tradičného slotu.

Nový iPhone XS rovnako pod svojou sklenenou zadnou stenou nesie výkonný čipset vyrobený 7 nm technológiou s názvom Apple A12 Bionic, no teraz mu vypomáha 4 GB operačná RAM pamäť. Silná kombinácia hardvéru sa aj tento rok zrejme postará o prvé priečky v benchmarkových testoch a používateľ pri práci pocíti značný nárast výkonu.

Ako zástupcovi prémiového segmentu vložil Apple do iPhonu XS aj viac internej pamäte, ktorá ponúka pre súbory v najvyššej verzii 512 GB.  Dostupné budú aj verzie so 64 a 256 GB. Aby toho nebolo málo, vďaka sklu sa opäť dostalo aj na bezdrôtové nabíjanie. Dominantou sklenenej zadnej časti iPhonu XS je duálny fotoaparát s rozlíšením 12 MPx a podporou optickej stabilizácie obrazu, pričom výrobca využil aj 2-násobný optický zoom bez straty kvality obrazu.

Primárny snímač disponuje clonou f/1.8, sekundárny f/2.4. Apple bude využívať aj umelú inteligenciu pre vylepšenie fotografií. Vďaka čipu A12 Bionic budú kvalitnejšie zábery pohybujúcich sa objektov a vysoký výkon umožní zachytenie detailnejších snímok. Pomáhať pritom bude aj funkcia Smart HDR pre lepšie vyváženie tmavých a svetlých častí fotografie. Mohlo by ísť o niečo podobné, ako ponúka Google v zariadeniach Pixel 2. Portrétové fotky majú byť lepšie než kedykoľvek predtým. iPhony umožnia aj meniť hĺbku poľa po nasnímaní záberu.

Kvalita videí znova nikoho nesklame a zábery bude možné natáčať v maximálnom 4K rozlíšení pri 60 snímkach za sekundu. Dostupné sú vylepšené funkcie pre nahrávanie zvuku, lepšie detaily aj dokonalejšie HDR.

Skvelé fotografie pre sociálne siete však chce vytvárať aj 7 MPx predný fotoaparát, ktorý je súčasťou známeho výrezu a poskytne clonu f/2.2. Túto novú generáciu, ktorá nahrádza iPhone X, Apple zafarbil do 3 verzií, z ktorých sú dve všetkým dobre známe. Čierne a biele prevedenie sú základom, no pre tých najväčších fajnšmekrov si dizajnéri pripravili aj zlatú pokrývku iPhonu XS.

…one more (big) thing

Apple splnil priania zákazníkov a slová analytikov, ktorí po dlhé mesiace ohlasovali príchod najväčšieho iPhonu doteraz. Dnes je deň, kedy sme sa dočkali aj veľkého iPhonu XS Max s masívnym 6,5″ OLED displejom o rozlíšení 2688 x 1242 pixelov, ktorý ako inak neobišiel ani kontroverzný „notch“. Masívna a ťažká konštrukcia ukrýva totožný hardvér svojho menšieho súrodenca.

V jej útrobách tak znova nájdeme čip Apple A12 Bionic, spolu so 4 GB RAM, čo výrobca doplnil o 64 GB, 256 GB ROM a pridal aj prémiovú internú pamäť s veľkosťou až 512 GB. Veľké dizajnové rozdiely by sme medzi iPhonom Xs a iPhonom Xs Max hľadali márne, no vďaka väčším rozmerom bolo možné využiť aj väčšiu batériu.

V ostatných smeroch sú si tieto dva prémiové modely podobné ako vajce vajcu. iPhone XS Max je veľkou dominantou spoločnosti, ktorú si fanúšikovia zamilujú v čiernom, bielom, ale najmä zlatom prevedení.

Lacnejší elegán prináša dlho žiadanú konektivitu

Po vzore svojho minuloročného predchodcu si iPhone XR, teda doteraz označovaný ako iPhone 9, vyslúžil obdobný uhladený dizajn, ktorý Apple vyniesol na novú úroveň, keď doň vložil bezrámikový displej s výrezom à la výročný iPhone X. Kombinácia dizajnového jazyka iPhonu 8 a iPhonu X nedopadla vôbec zle, no od jeho drahších súrodencov ho predsa len odlišuje niekoľko vlastností. Prvým rozdielom, na ktorý padne pohľad používateľa pri uchytení iPhonu XR do rúk, je samotný displej.

Obrazovka totiž neprichádza z vyššej triedy a OLED technológiu Apple nahradil konvenčným LCD zobrazovacím panelom s uhlopriečkou 6,1″ pri netradičnom rozlíšení 1792 x 828 pixelov. Aj tentokrát sa však zachovala ikonická výbava v podobe výrezu displeja s funkciou Face ID z iPhone X. Apple sľubuje, že pôjde o najlepší LCD displej na trhu, označuje ho Liquid Retina.

Keďže sa od začiatku hovorí, že práve tento kúsok bude dostupnejším Apple smartfónom, jeho bočné strany lemuje hliníkový rám, ktorý sa vzadu spája s elegantným sklom. Pod ním nájdeme v poradí druhý 7 nm procesor za tento rok, Apple A12, ktorý by svoj výkon mal spojiť s 3 GB operačnou RAM pamäťou. Aby sa dostala výsledná predajná cena ešte nižšie, bol iPhonu XR odoprený aj duálny fotoaparát a na jeho zadnej stene je osadený jediný objektív s rozlíšením 12 MPx (f/1.8), pričom mu nechýba optická stabilizácia obrazu. K dispozícii budú aj rôzne softvérové vylepšenia pre lepšie zábery.

iPhone XR by mal dodať o hodinu a pol viac výdrže batérie denne než iPhone 8 Plus. Poskytne aj odolnosť voči vode, keď získal certifikácie IP67. Nechýbajú stereo reproduktory či dualSIM konektivita. Dostupný bude v rôznych farebných prevedeniach od čiernej po žltú a červenú.

Ceny a dostupnosť

Počas príprav na príchod novej trojice iPhonov sa často skloňovali ich vyššie cenovky. Aby Apple vyhovel menej náročným, predstavil iPhone XR, ktorý so skromnejšou výbavou dostal cenu začínajúcu na hranici 749 dolárov (Predobjednávky 19. októbra). Prémiová dvojica smartfónov s nádychom luxusu však vyjde záujemcov o čosi drahšie. Za vylepšený iPhone XS si výrobca v základe vypýta 999 dolárov, no väčšie rozmery jeho súrodenca s prívlastkom „Max“ sa podpísali pod finálnu cenu až 1 099 dolárov za základnú verziu. Dostupnosť týchto modelov začína od 21. septembra.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú