Elektromobily tvrdo bojujú o svoje miesto na automobilovom trhu, no ich postup je najviac ohraničený možnosťami batérií. Nízky dojazd alebo dlhé trvanie nabíjania sú najväčšími nedostatkami, ktoré môžeme u mnohých áut pozorovať. Spoločnosť Fisker, ktorá sa venuje vývoju elektromobilov, však teraz sľubuje v oblasti batérií veľký pokrok. 

Automobilka Fisker nedávno podala žiadosť o udelenie patentu pre novú technológiu akumulátorov. Revolučné batérie majú využívať pevné trojrozmerné elektródy, ktoré ponúknu unikátne špecifikácie. Technológia Fisker sľubuje v porovnaní s klasickými lítium-iónovými článkami až 2,5-násobnú energetickú hustotu. Dojazd elektromobilu má pritom dosahovať 800 kilometrov, a to pri neskutočne krátkej dobe nabíjania. Údajne postačí len jedna minúta.

Spoločnosť má byť zároveň schopná vyrábať moderné články pri nízkych nákladoch a vysokým potenciálom škálovateľnosti, čiže zvyšovania produkcie. Fisker zrejme vyrieši aj limity súčasnej technológie akumulátorov, ktorá ma obmedzené využitie v zime. Batérie ale neprídu na trh hneď. Pripravené majú byť až v roku 2023.

Elektromobil má predstaviť už čoskoro

Automobilka Fisker vznikla ešte v roku 2007, vyvinula svoj model plug-in hybridu Karma, no už o päť rokov neskôr pre problémy s dodávateľmi skrachovala. Jej zakladateľ Henry Fisker však spoločnosť po piatich rokoch znova priviedol k životu a už čoskoro by sme sa mali dočkať predstavenia plne elektrického vozidla značky.

Nenechaj si ujsť
Fisker prichádza s futuristickým elektromobilom eMotion, ktorý totálne zahanbí Teslu

Pôjde o model eMotion, ktorý by mal disponovať dojazdom 640 km a maximálkou 259 km/h. Využívať zrejme bude grafénové batérie, ktorých nabitie v priebehu 9 minút vystačí na 200 kilometrov jazdy. Spoločnosť teda navnadila technologický svet špecifikáciami svojich produktov. Dočkáme sa v priebehu piatich rokov skutočne revolúcie?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom