Nová umelá inteligencia v medicíne a neurovede otvára možnosti, o ktorých sa vedcom ešte donedávna ani len nesnívalo. Ako totiž upozorňuje portál ScienceAlert, ide o vôbec prvý systém, ktorý je schopný rozoznávať a čítať ľudské myšlienky vďaka snímaniu mozgových vĺn aj bez toho, aby bolo nutné priamo do mozgu vkladať mikroskopické implantáty.

Prvá neinvazívna metóda

Nový systém dostal názov DeWave a vedcom sa ho už podarilo otestovať na dvoch tuctoch pacientov, pričom myšlienky dokáže vyhodnocovať len na základe údajov z EEG. Po dodatočnom vývoji môže podľa expertov pomôcť napríklad obetiam porážky alebo paralyzovaným pacientom lepšie komunikovať so svojim okolím.

Ak bude systém dostatočne presný, môže takáto AI umožniť aj ovládanie bionických končatín len pomocou myšlienok či dokonca nesmierne efektívne ovládanie robotov. Zatiaľ však nie je možné DeWave použiť v praxi, keďže ako ukázali doterajšie testy, podarilo sa dosiahnuť len asi 40 % presnosť rozoznávania myšlienok.

University of Technology Sydney

To je síce obrovský prelom, avšak nie dostatočne presný na to, aby umožnil riadenie umelých končatín kvôli pomerne veľkému riziku. Cieľom tímu zodpovedného za túto umelú inteligenciu je dosiahnutie presnosti až okolo 90 %, čo je porovnateľné s inými metódami, avšak s obrovskou výhodou eliminácie invazívnych operácií a vkladanie elektród a rôznych implantátov do ľudskej lebky.

Vyvíja aj lieky

Vedci tento rok začali na ľuďoch testovať aj liek, ktorý po prvý raz v histórii vyvinula umelá inteligencia. Liek, v súčasnosti známy ako INS018_055, prechádza testovaním na liečbu idiopatickej pľúcnej fibrózy, zriedkavého a progresívneho typu chronického ochorenia pľúc.

Naše mozgy sa líšia

Jedným z problémov, ktorému takýto systém čelí, je odlišnosť jednotlivých ľudských mozgov a toho, ako vlastne fungujú. Mozgová aktivita pre tej istej myšlienky môže pri jednom človeku vyzerať úplne inak, ako v prípade kohosi iného, čo je zatiaľ pomerne mätúce aj pre umelú inteligenciu a aj keď sa vedcom darí robiť badateľné pokroky, zatiaľ sú od spoľahlivého interpretovania mozgových vĺn ďaleko.

DeWave najviac vynikal v interpretácii slovies, nedarilo sa mu však v rozlišovaní podstatných mien. Experti sú si týchto nedostatkov vedomí a zároveň sú odhodlaní pokračovať vo vývoji v nádeji, že sa raz, možno už v blízkej budúcnosti, dostane takáto AI aj do praxe a pomôže pacientom, ktorí to potrebujú.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú