Z minulých štúdií, o ktorých ťa informoval aj portál FonTech.sk prostredníctvom samostatných článkov je známe, že na Mesiaci sa ukrýva vodný ľad. Hoci vieme, že náš jediný prirodzený satelit ukrýva ľad, nie je tak celkom isté, odkiaľ sa tam vzal.

Všetko však objasňuje nová štúdia publikovaná v žurnále Nature Astronomy, podľa ktorej záplava elektrónov, ktorá prichádza na Mesiac nepriamo zo Zeme a Slnka prispieva k tvorbe zamrznutej vody na mesačnom povrchu, uvádza portál ScienceAlert.

Odkiaľ sa vzala voda na Mesiaci?

Presnejšie odborníci pod vedením planetárneho vedca Shuai Liho zistili, že vysokoenergetické elektróny v zemskej plazmovej vrstve (oblasť zachytených nabitých častíc v magnetosfére, respektíve oblasť priestoru okolo Zeme ovládaná magnetickým poľom planéty) prispievajú k procesom zvetrávania na povrchu Mesiaca, pričom tieto elektróny môžu tiež napomáhať tvorbe vody na mesačnom povrchu, uvádza sa v tlačovej správe.

Zemská magnetosféra. NASA/Goddard/Aaron Kaase

Magnetosféra chráni Zem pred kozmickým poveternostným vplyvom a škodlivým žiarením zo Slnka. Slnečný vietor tlačí magnetosféru a pretvára ju, pričom na nočnej strane vytvára dlhý „chvost“. Plazmová vrstva v tomto magnetickom zemskom chvoste pozostáva z vysoko energetických elektrónov a iónov, ktoré pochádzajú zo Zeme a slnečného vetra.

„Keď je Mesiac mimo magnetického chvostu, mesačný povrch je bombardovaný slnečným vetrom. Vo vnútri tohto chvostu nie sú takmer žiadne protóny zo slnečného vetra na základe čoho sa očakávalo, že tvorba vody (na Mesiaci) klesne takmer na nulu,“ uvádza Shuai Li.

Nová analýza však naznačuje, že to tak nie je. V minulosti štúdie naznačovali, že ióny vodíka zo slnečného vetra môžu generovať vodu na Mesiaci, ale nové výsledky naznačujú, že voda sa stále tvorí a to aj vtedy, keď je mesačný povrch chránený pred slnečným vetrom vo vnútri magnetického chvostu Zeme.

NASA

Zdá sa teda, že v hre sú aj iné sily. Konkrétne by to mali byť elektróny, pričom jedným zo spôsobov ako k tomu môže dochádzať je ten, že uvoľnené vysokoenergetické elektróny reagujú s mesačným povrchom, pričom uvoľňujú zachytený vodík, ktorý potom môže tvoriť vodu.

„Celkovo toto zistenie a moje predchádzajúce zistenia naznačujú, že matka Zem je silne spojená s jej Mesiacom v mnohých doposiaľ nerozpoznaných aspektoch,“ uvádza Li.

Hoci na definitívne potvrdenie bude potrebné vykonať ďalšie pozorovania a experimenty na mesačnom povrchu, ide o zaujímavý návrh. „V magnetickom chvoste môžu existovať ďalšie procesy alebo nové zdroje vody, ktoré nie sú priamo spojené s implantáciou protónov slnečného vetra. Najmä žiarenie vysokoenergetických elektrónov vykazuje podobné účinky ako vykazujú protóny v slnečnom vetre,“ uzatvára Li.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú