Moderné bojiská sa vyvíjajú rýchlejšie, než by sme predpokladali, a technologický pokrok mení pravidlá vedenia vojny. Americká armáda sa pripravuje na nasadenie vysokoenergetickej laserovej (HEL) zbrane, ktorá by mohla zásadne ovplyvniť spôsob obrany pred vzdušnými hrozbami. Tento prelomový systém, určený na elimináciu bezpilotných lietadiel, vyvinie spoločnosť HII, ktorá získala kontrakt na jeho vývoj a integráciu do vojenských operácií.

HEL nebude len experimentálnym projektom, ale má potenciál stať sa neoddeliteľnou súčasťou moderných obranných stratégií. Jeho kľúčovou výhodou je schopnosť fungovať ako pevná aj mobilná jednotka – môže byť nasadený na vojenských základniach alebo integrovaný do obrnených vozidiel, čím poskytne flexibilnú a účinnú ochranu priamo v teréne. Na tému upozornil portál InterestingEngineering.

Cielená likvidácia dronov

Nový laserový systém bude schopný detegovať, sledovať a zneškodňovať drony v kategóriách 1 až 3, čo zahŕňa malé prieskumné bezpilotné lietadlá aj robustnejšie bojové systémy. Uvedené môže výrazne oslabiť nepriateľské prieskumné operácie a eliminovať hrozbu vzdušných útokov bez nutnosti použitia konvenčných raketových obranných systémov.

Midjourney/Ilustračný obrázok

Grant Hagen, prezident divízie Warfare Systems v HII, zdôrazňuje výhody tejto technológie: „cieľom je dodať armáde systém, ktorý bude nielen vysoko efektívny, ale aj škálovateľný a cenovo dostupný. Veríme, že táto technológia posunie vojenskú ochranu na novú úroveň a zvýši bezpečnosť našich vojakov v teréne.“

Nie je to prvýkrát, čo americká armáda testuje laserové technológie na bojisku. Už dnes sa podobné systémy využívajú na lodiach a lietadlách. Napríklad torpédoborec USS Preble je vybavený vysokoenergetickým laserovým systémom, ktorý dokáže eliminovať nepriateľské drony či dokonca prichádzajúce rakety. Americké letectvo zase disponuje prenosnou laserovou zbraňou „H4“, ktorú je možné umiestniť kdekoľvek a okamžite aktivovať na neutralizáciu vzdušných hrozieb.

Testovanie a perspektíva nasadenia do výzbroje

Predtým, než sa HEL dostane do aktívnej služby, musí prejsť sériou rozsiahlych testov v reálnych podmienkach. Spoločnosť HII sa zameria na optimalizáciu systému, jeho schopnosť fungovať v rôznych bojových scenároch a kompatibilitu s existujúcimi vojenskými platformami.

U.S. Air Force

Jednou z hlavných výhod tohto systému je jeho modulárna architektúra. Americká armáda bude môcť v budúcnosti inovovať a prispôsobovať jednotlivé komponenty bez nutnosti vývoja celkom novej zbrane. Ak sa laserová technológia osvedčí, očakáva sa postupný prechod k sériovej výrobe a následné zavedenie do aktívnej výzbroje.

Vojenskí analytici sa zhodujú, že laserové systémy sú budúcnosťou protidronovej obrany. Oproti tradičným protilietadlovým raketám sú energeticky efektívnejšie, rýchlejšie a nevyžadujú muníciu.

Ak sa táto technológia stretne s úspechom, mohla by znamenať koniec relatívne lacných útokov prostredníctvom dronov, ktoré sa v posledných rokoch stali čoraz väčšou hrozbou na bojiskách po celom svete.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP