Ministerstvo dopravy prichádza s dôležitými správami pre milovníkov elektrických spôsobov dopravy. V súčasnosti v parlamente pracujú na novej vyhláške, ktorá prináša čerstvé povinnosti pre všetkých vlastníkov bicyklov, kolobežiek a samovyvažovacích vozidiel s motorčekom.

Táto iniciatíva má za cieľ posilniť dohľad nad rýchlo sa rozvíjajúcimi novodobými typmi dopravných prostriedkov, ktoré si získavajú čoraz väčšiu obľubu. V súlade s predpismi novej vyhlášky bude potrebné, aby každý elektrický bicykel, kolobežka a samovyvažovacie vozidlo bolo jasne identifikovateľné prostredníctvom výrobného štítku.

Tento štítok bude obsahovať základné informácie o zariadení, čo uľahčí jeho kontrolu políciou a inými kontrolnými orgánmi. Hovorkyňa ministerstva dopravy Petra Poláčiková pre web openiazoch.sk uviedla, že ide o doplnenie technických požiadaviek na tieto vozidlá.

Zlepšia tým bezpečnosť na cestách

Pripomienkové konanie k nadchádzajúcej novele vyhlášky sa očakáva v priebehu júna alebo júla tohto roku. V rovnakom čase určia dátum, kedy nové regulácie vstúpia do platnosti. Tieto zmeny majú za cieľ zvýšiť bezpečnosť a efektivitu dohľadu nad elektrickými bicyklami a kolobežkami, ktorých používanie neustále rastie.

Podľa vyjadrenia hovorkyne ministerstva dopravy, identifikačné štítky s kľúčovými charakteristikami vozidiel umožnia kontrolným orgánom efektívnejšie monitorovanie. Okrem toho, novela vyhlášky naznačuje ďalšie zmeny, ktoré sa týkajú prevádzky vozidiel na cestách, avšak konkrétne detaily zatiaľ neboli špecifikované. Plánuje sa aj harmonizácia požiadaviek na sprievodné vozidlá pre nadmernú a nadrozmernú dopravu s technickými podmienkami pri povoľovaní zvláštneho užívania ciest.

Obmedzená rýchlosť u našich susedov

Ako informoval Startitup, keď nové pravidlá u susedov vstúpili do platnosti, Čechom už s nezodpovednými kolobežkármi došla trpezlivosť. Nové pravidlá stanovujú maximálnu povolenú rýchlosť kolobežky na 25 kilometrov za hodinu. Ak vlastníš kolobežku, ktorá dokáže jazdiť rýchlejšie, na jej riadenie bude v Česku vyžadovaný vodičský preukaz.

Hovorca českého rezortu dopravy, uviedol pre ČT24„V okamihu, keď samotný stroj ide rýchlosťou vyššou ako 25 kilometrov za hodinu, je to buď malý motocykel, moped, alebo vozidlo kategórie Z. V momente, keď nemajú vodičský preukaz na auto, tak si na tú motorku musia robiť vodičský preukaz.“

Podobne ako pri malých motocykloch, aj elektrické kolobežky a iné vozidlá s vyšším výkonom budú musieť byť registrované a poistené.

Za volant bez alkoholu platí aj pre kolobežky

Takmer tri promile alkoholu nafúkal pri dychovej skúške 28-ročný muž, ktorý nedávno v Rosine v okrese Žilina spadol z elektrickej kolobežky na vozovku a museli ho previezť na ošetrenie do nemocnice. TASR o tom informovala žilinská krajská policajná hovorkyňa Gabriela Kremeňová.

Muža po páde podrobili dychovej skúške s pozitívnym výsledkom 1,34 mg/l alkoholu vo vydychovanom vzduchu, čo je v prepočte 2,79 promile.

„Apelujeme nielen na cyklistov a kolobežkárov, ale na všetkých účastníkov cestnej premávky, aby dodržiavali pravidlá cestnej premávky, neohrozovali seba ani iných a hlavne nejazdili pod vplyvom alkoholu,“ upozornila Kremeňová.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú