Šikovný tím inžinierov zo Severozápadnej univerzity v Illinois prišli s prevratným vynálezom. Ich holografická kamera dokáže vďaka špeciálnej technológii „nazrieť za roh“, vidieť cez hmlu a podľa odborníkov dokonca aj cez ľudskú lebku, informuje Futurism.

Prekonáva všetky staršie metódy

Metóda, ktorú táto holografická kamera využíva, sa nazýva syntetická holografia vlnovej dĺžky. Funguje vďaka rozptýleniu svetla odrazmi až na skryté objekty. Toto svetlo sa od nich následne znovu rozptýli a doputuje naspäť ku kamere, ktorá ho pomocou algoritmu zrekonštruuje a vytvorí snímku skrytého objektu, vysvetľuje vo svojej správe tím inžinierov.

Pokusov o čosi podobné sa vyskytlo už mnoho, mali však veľké nedostatky. Tie nová metóda eliminuje, keďže má vysoké rozlíšenie a široké zorné pole.

Novinka má potenciál snímať rýchlo sa pohybujúce objekty, ako napríklad autá blížiace sa spoza rohu alebo tep srdca priamo cez hrudný kôš.

Northwestern University/Nature Communications

„Naša technológia spustí novú vlnu snímacích schopností. Aktuálne senzory prototypov používajú viditeľné a infračervené svetlo, no princíp je univerzálny a môže byť použitá aj pri iných vlnových dĺžkach,“ vysvetľuje Florian Willomitzer, vedúci štúdie.

Revolúcia mnohých odvetví

Práve vďaka možnosti využitia v rôznych vlnových dĺžkach má podľa Willomitzera táto metóda potenciál zásadne posunúť vpred napríklad aj vesmírny výskum či dokonca akustické snímanie pod vodou. Zatiaľ sa tím nachádza len na špičke ľadovca a nová holografická kamera toho skrýva ešte oveľa viac, než si dokážeme predstaviť.

Northwestern University

Pre dosiahnutie potrebnej efektivity potreboval takýto systém rýchle detektory, ktoré sú ale pomerne drahé. Tvorcovia preto prišli s elegantným riešením a spojil vlny dvoch laserov, čím vytvoril syntetickú svetelnú vlnu, ktorú je možné upraviť podľa potreby – teda na základe rozptylových podmienok snímaného objektu alebo oblasti, píše New Atlas.

Vidí aj za roh

Holografická kamera, s ktorou prišli, ponúka možnosť snímať objekty, ktoré sa nachádzajú za stenou. Podmienkou však je, aby sa v blízkosti nachádzala ďalšia nepriesvitná bariéra. Inak povedané, objekt by mal stáť pred pevnou prekážkou. Svetlo je vyžarované zo senzorovej jednotky, odrazí sa od bariéry a napokon dopadne na snímaný predmet.

Tam sa opäť rozptýli, doputuje naspäť k bariére, od ktorej sa znovu odrazí a dopadne naspäť na senzory, ktoré ho zachytia a následne digitálne vyhodnotia. Technológia môže okrem iného nahradiť aj endoskopy v medicíne či dokonca pomôcť v priemysle pri snímaní vnútra strojov počas prevádzky.

Snímka veľkého mesta, v ktorom satelit videl aj skrz steny budov. Zdroj: Capella Space

Kamera, ktorá vidí aj za roh, trochu pripomína špeciálny pozorovací satelit, ktorý na obežnú dráhu nedávno vyniesla spoločnosť Capella Space. Ten je vybavený špecifickým zariadením, ktoré dokáže snímať Zem s vysokým rozlíšením, vidí pod povrch a dokonca aj cez steny.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú