Do vesmíru dnes odštartuje celkovo až 5 rakiet, pričom sa jedná o obzvlášť rôznorodý zoznam misií. Uvidíme ako orbitálne, tak aj jednu suborbitálnu raketu v pokuse prekonať hranicu 100 km s vesmírnymi turistami na palube, raketu SpaceX vynášajúcu satelit k Mesiacu a dôjde aj k dôležitému testu čínskeho raketoplánu, informuje Everyday Astronaut.

Prvý štart je za nami

Ako prvá odštartovala z dnešných piatich rakiet americko-novozélandská raketa Electron súkromnej spoločnosti Rocket Lab. V rámci tejto misie smerujúcej na neznámu obežnú dráhu firma vyniesla utajený špionážny satelit pre NRO (Národný prieskumný úrad USA), píše portál SPACE.

Aj keď sa o to v minulosti Rocket Lab pokúšal, v tomto prípade k zachyteniu prvého stupňa pomocou vrtuľníka nedošlo. Dôvod známy nie je, môže však ísť o parametre misie, ktoré neumožňovali prežitie opätovného vstupu do atmosféry – napríklad kvôli nedostatku paliva.

NRO

Raketa Electron je momentálne tou najúspešnejšou z malých rakiet zameriavajúcich sa na zákazníkov s malými družicami a rideshare misie cubesatov a nanosatelitov.

Firma sa chce ale pohnúť vpred a plánuje čosi oveľa väčšie. Raketa Neutron príde so schopnosťou vertikálneho pristátia a unesie oveľa ťažší náklad, zatiaľ je však len vo vývoji.

Jedna z posledných svojho druhu

V poradí druhá dnes poletí raketa Atlas V, ktorá je jedna z posledných svojho druhu. Spoločnosť United Launch Alliance sa totiž chystá ich vymeniť za oveľa modernejšia a ekonomicky výhodnejšie rakety Vulcan, ktorý potrebuje raketové motory od firmy Blue Origin – tej istej firmy, ktorá dnes vynesie do vesmíru šiestich turistov.

Atlas V odštartuje o 13:09 nášho času v konfigurácii 421, teda s aerodynamickými krytmi nákladu s priemerom 4 m, dvomi prídavnými raketovými motormi na prvom stupni a jedným raketovým motorom na druhom stupni Centaur. V tejto konfigurácii je stroj schopný vyniesť na nízku obežnú dráhu Zeme až 14 ton nákladu.

Raketa Atlas V pripravená na štart misie SBIRS GEO-6. Zdroj: ULA/Flickr

Počas misie SBIRS GEO-6 dnes vynesie na geostacionárnu transferovú orbitu satelit pre Vesmírne sily Spojených štátov amerických, ktorý je posledným satelitom programu SBIRS a jeho úlohou je špičkové skenovanie a pozorovanie s cieľom skorého varovania pred balistickými strelami.

Vesmírni turisti

Už o pár hodín sa k dnešnému zoznamu pridá aj suborbitálna raketa New Shepard v rámci misie NS-22, ktorá je šiesta misia s posádkou pre spoločnosť Blue Origin. Tá patrí miliardárovi Jeffovi Bezosovi a na suborbitálnu trajektóriu vynesie posádku pozostávajúcu zo šiestich súkromných pasažierov.

Jedným z pasažierov je známy Coby Cotton, zakladateľ populárneho YouTube kanálu Dude Perfect. Pridá sa k nemu napríklad aj Vanessa O’Brien, ktorá ako prvá žena pokorila Mount Everest či Sara Sabry, ktorá sa stane vôbec prvým občanom Egypta vo vesmíre a je, okrem iného, zakladateľkou Deep Space Initiative s cieľom sprístupnenia vesmírnych letov pre všetkých.

Štart je naplánovaný na 15:30 nášho času a posádku vynesie nad hranicu 100 km, ktorá je medzinárodne uznávaná ako hranica vesmíru, píše Blue Origin. Celá misia potrvá približne 10 minút a kapsula s vnútorným priestorom 15 m3 následne pristane pomocou padákov, tesne pred dopadom aj pomocou vlastného pohonu, asi 3,3 km od miesta štartu.

Čínsky raketoplán

Než sa zoznam dostane k poslednej z dnešných rakiet, ktorá zamieri k Mesiacu, pokúsi sa Čína otestovať svoj vlastný raketoplán. O misii zatiaľ veľa detailov nekoluje a je známe len to, že odštartuje okolo 16:00 nášho času na rakete Dlhý Pochod 2F. Čína je ale celkovo s informáciami skromná a nie je jasné, či vôbec raketa poletí a ak áno, s akým nákladom.

Experimentálny raketoplán nápadne pripomína starý americký Raketoplán či sovietsky Buran a k testom dochádza bez posádky. Cieľom je vyvinúť opakovateľne použiteľnú kozmickú loď, pričom Čína nie je jediná, ktorá sa o to snaží. Aktívne sa snaží napríklad aj americká spoločnosť Sierra Nevada Corporation, ktorá vyvíja ambiciózny malý raketoplán Dream Chaser.

Cez prekážky k Mesiacu

Ako posledná vzlietne misia KPLO na rakete Falcon 9. Štart je naplánovaný na 19:08 lokálneho času, avšak u nás bude možné toto divadlo sledovať až o 01:08 v noci, 5. augusta. Pre Kóreu SpaceX vynesie smerom k Mesiacu družicu KPLO s cieľom preskúmať povrch Mesiaca a suroviny na ňom, ako napríklad hélium, urán, hliník, ľad či kremík.

Misia je predchodcom plánovaného projektu KLEP, ktorý k Mesiacu ponesie aj pristávací modul a rover.

Prvý stupeň rakety Falcon 9 sa po odpojení druhého stupňa vráti naspäť a pokúsi sa o pristátie na autonómnej plošine JRTI (Just Read The Instructions). V prípade úspechu pôjde o 60. úspešné pristátie v rade, čo je zatiaľ rekord. SpaceX bude misiu vysielať prostredníctvom svojho YouTube kanála.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú