Prvá generácia KIA e-Niro, respektíve jej koncernová dvojička Hyundai Kona Electric, boli dlhú dobu považované za najlepšie elektromobily na našom trhu z pohľadu cena/výkon. Nová generácia elektrickej KIA to už ale bude mať podstatne ťažie, nakoľko jej konkurujú elektrické autá na dedikovaných platformách. Automobilka už navyše zverejnila slovenské ceny a pri pohľade na ne je úspech novej KIA Niro skutočne otázny.

Novinka prichádza na Slovensko iba v jednej konfigurácii. Pri staršej generácii sme mali k dispozícii model s menšou 42 kWh batériou, ako aj verziu s masívnejším 64 kWh akumulátorom.

Nové Niro je k dispozícii už iba so 64 kWh batériou a tak je aj jeho začínajúca cenovka o niečo vyššia. Paradoxom je, že o triedu nižšie Niro začína takmer na rovnakej cenovke ako špičkovejšia a väčšia KIA EV6.

Cenová revolúcia sa nekoná

Nové Niro štartuje na sume 44 490 €, pričom najlacnejšia EV6-ka s 58 kWh batériou začína na 44 690 €, teda je len o 200 € drahšia. Základné Niro však disponuje väčšou batériou a vyšším výkonom a ak by sme tieto parametre chceli dorovnať s EV6, stála by aj o niekoľko tisíc eur viac.

KIA

Elektrické Niro novej generácie ponúka dojazd na jedno nabitie až 460 km podľa WLTP, takže ho môžeme radiť do kategórie plnohodnotných elektromobilov.

Výkon elektromotora 150 kW a krútiaci moment 255 Nm sú dostatočné na bežné jazdenie, pričom batériu s kapacitou 64 kWh nabiješ na rýchlonabíjačke s výkonom nad 72 kW za 43 minút. Maximálny nabíjací výkon totiž činí iba 80 kW a v tomto Niro za EV6 výrazne zaostáva.

KIA

V základnej výbave Silver sa žiaľ nenachádza ani tepelné čerpadlo, ktoré je však možné prikúpiť za 1 100 €. Tepelné čerpadlo je rozhodne vec, za ktorú si treba priplatiť. Oceníš ho najmä v zime, kedy nebude tak drasticky klesať dojazd na jedno nabitie.

Už v základe dostaneš automatickú klimatizáciu, 10,25″ digitálne budíky, 8″ dotykový multimediálny systém, vyhrievané predné sedadlá a volant či zadnú parkovaciu kameru a parkovacie senzory.

Okrem čisto elektrickej verzie sa na Slovensku začína predávať aj Niro vo verzii hybrid a plug-in hybrid. Hybridné Niro začína na 27 590 €, plug-in sa predáva od 36 590 € a elektrická verzia od 44 490 €.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP