Bádanie po mimozemskom živote stále necháva otvorených mnoho diskusií a nezodpovedaných veľa dôležitých otázok. Napriek tomu sú aj mnohí odborníci presvedčení, že vo vesmíre rozhodne nie sme sami a život môže existovať aj v jeho ďalších kútoch. Švajčiarsky astronóm, ktorý pred pár dňami získal Nobelovú cenu, prezradil, že ľudstvo objaví mimozemský život už v najbližších 3 dekádach. Takéto informácie poskytol pre portál The Telegraph.

Pred pár desaťročiami nevedelo ľudstvo nájsť ďalšie planéty mimo našej slnečnej sústavy a dnes poznáme tisícky ďalších, ktoré sú od nás vzdialené aj milióny svetelných rokov. Výskum v oblasti vesmíru a astronómie napreduje rýchlym tempom a aj vďaka príspevkom významných odborníkov je skúmanie tohto priestoru stále lepšie. Medzi najväčšie osobnosti sveta astronómov patrí aj profesor Didier Queloz zo Švajčiarska, ktorý pred pár dňami získal za svoju prácu v odbore Nobelovú cenu.

Život mimo Zeme existuje. Nájsť ho vraj máme v najbližších desaťročiach

52-ročný astronóm objavil v roku 1995 prvú exoplanétu v histórii a stala sa ňou 51 Pegasi b, ktorá obieha okolo svojej plazmovej hviezdy. Profesor Queloz navyše významne prispel k vývoju Dopplerovej techniky, pomocou ktorej bolo následne objavených ďalších 1 900 exoplanét a 1/10 z nich objavil práve tento astronóm, informuje Daily Mail. Celkovo si počas svojej 24-ročnej praxe pripísal objavy až 4 000 exoplanét a jeho pomenovanie nesie až 100 vesmírnych objektov. Jeden z najväčších mozgov svojho odboru však odhalil aj inú stránku svojho zmýšľania.

Nenechaj si ujsť
NASA hlási: Jeden z mesiacov Saturnu obsahuje prvky dôležité pre zrod života

Podľa vyjadrení profesora Queloza totiž ľudstvo objaví mimozemský život už do 30 rokov. Neverí, že sme vo vesmíre sami. Jeho tvrdenia sa opierajú aj o fakty, že doteraz bolo nájdených množstvo exoplanét a hviezd, čím sa šance na nájdene života mimo Zeme zvyšujú. Chémia môže vytvoriť rôznorodé podmienky pre vznik života. Ako on sám prezradil, tak s pomocou špeciálneho stroja, ktorý by lepšie pochopil bio-chemickú aktivitu vo vesmíre, je ľudstvo od tohto významného objavu iba niekoľko dekád.

Po živote vo vesmíre báda ľudstvo už celé roky

Hľadaním mimozemského života sa pritom už roky zaoberajú aj známe vesmírne agentúry, vrátane NASA alebo ESA. Práve americká vesmírna agentúra prednedávnom vyrukovala so správou, ktorá mohla mnohých prekvapiť. Riaditeľ divízie planetárnej vedy v NASA, Jim Green, prezradil, že ľudstvo sa má čoskoro dočkať zásadného odhalenia života na Marse, ktoré vyvolá množstvo otázok. Informácie v rozhovore zverejnil pre The Telegraph.

Nájdenie života v inej časti vesmíru pritom nemusí nutne znamenať objav zeleného mužíčka z Marsu alebo inteligentnej bytosti, ktorá by podľa niektorých sci-fi filmov chcela obsadiť Zem. Môže sa jednať aj o život na mikroskopickej úrovni a vo forme, ktorá by mohla byť v podobnej fáze vývoja ako život na našej planéte pred stovkami miliónmi rokov, kedy po súši nekráčal žiaden živočích. Práve najbližších 30 rokov má podľa profesora Queloza zmeniť naše chápanie bytia vo vesmíre a to, že tu nie sme sami.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú