Nórsko je považované za „mekku“ elektromobility, o čom svedčia aj predaje elektromobilov v uplynulom roku, ktoré prekonali predaje áut so spaľovacími motormi. Zároveň je ale druhým najväčším svetovým spotrebiteľom elektrickej energie na jedného obyvateľa, informuje portál InsideEVs.

Veľa ľudí si ale stále myslí, že elektromobilita je cesta „do záhuby“ a pri jej rozširovaní jednoducho nebudú stačiť kapacity elektrární a v jednotlivých krajinách tak budú hroziť čoraz častejšie výpadky elektriny. Na prvý pohľad sa môže zdať, že  Nórsko už k takémuto niečomu jasne smeruje.

IEA

Krajina je totiž druhým najväčším spotrebiteľom elektrickej energie na jedného obyvateľa, hneď za Islandom. V roku 2019 podľa štatistík Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) bola ročná spotreba na jedného Nóra až 23,5 MWh. Európsky priemer bol pritom v danom roku iba 5,6 MWh.

IEA

Elektromobilita za to paradoxne nemôže

Odporca elektromobility si ihneď povie, že za túto vysokú spotrebu môže zvýšený predaj a používanie elektromobilov v krajine, ktoré už pomaly predbiehajú autá so spaľovacími motormi. Ak sa ale pozrieš na dlhodobý graf, jasne vidieť, že od roku 1990 sa priemerná ročná spotreba elektriny na jedného Nóra prakticky vôbec nezvýšila, práve naopak. V okolí roku 2000 bola dokonca táto spotreba až na úrovni cez 25 MWh ročne.

Ako je to teda možné? Odpoveď je efektivita. Samozrejme, vyšší počet áut na elektrinu má za následok zvýšenie spotreby elektrickej energie, no Nóri v priebehu rokov zaobchádzajú s elektrickou energiou čoraz efektívnejšie, informoval portál GreenCarReports.

Flickr

Očakáva sa, že do roku 2040 by priemerná spotreba na jedného obyvateľa v Nórsku už mala stúpať celkovo až o 30 %. V tomto prípade už za tento nárast bude zodpovedná elektromobilita.

Za vysokú spotrebu môže vykurovanie

Chceš vedieť, čo teda môže za túto vysokú ročnú spotrebu elektriny v Nórsku, ak to nie je rozmach elektromobility? Možno sa budeš diviť, no je to kúrenie. Až 85 % domácností v Nórsku vykuruje svoje obydlia elektrickou energiou. V priemernej ročnej spotrebe na jedného obyvateľa je pred nimi už len Island, ktorý mál oproti Nórsku túto spotrebu za rok 2019 viac ako dvojnásobnú (52,2 MWh).

IEA

Aj to je ďalší dôkaz, že rozmach elektromobility ako takej až tak rapídne nezvyšuje spotrebu elektrickej energie. Sú omnoho väčší „žrúti“, ako napríklad vyššie spomínané teplo.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP