Zatiaľ čo stále neúspešne čakáme na pravú vlajkovú loď od spoločnosti HMD Global v podobe Nokie 9, aktuálna vlajková loď Nokia 8 bola medzičasom podrobená známemu testu pre fotoaparáty.

Výsledky testu sú však veľmi prekvapivé vzhľadom na preslávenú optiku Carl Zeiss, ktorej logo sa vyníma priamo na zadnom panely Nokie 8. Jej skóre ohodnotili špecialisti z DxOMark hodnotou 68. Pre porovnanie, na prvom mieste kraľuje Google Pixel 2 so skóre 98. V tesnom závese sú Apple X a Huawei Mate 10 Pro so skóre 97. Napríklad taká vlajková loď od Samsungu v podaní Note 8 získala v rebríčku DxOMark skóre 94.

Čo sa to vlastne stalo ?

Nokia 8 sa tak usadila v rebríčku hneď pod smartfónom Lava Z25 a Gionee S10L. V zozname sa okrem Nokie 8 nachádza už len jeden telefón od fínskej spoločnosti a to Nokia 808 PureView, ktorý má našťastie horšie skóre. Testovanie ukázalo, že Nokia 8 produkuje fotografie s dobrou expozíciou a poväčšine s dobre vyváženou bielou farbou. Avšak, niekedy trpia výsledné obrázky nedostatočnou sýtosťou a je možné postrehnúť aj zvláštne farebné odtiene.

Fotografia pri dennom svetle

Vysoký šum a veľké rozostrenie obrázkov

Dynamický rozsah funguje dobre iba vtedy, keď je zapnutý režim Auto HDR, ktorý je však nie je vždy spoľahlivý, a to dokonca aj v podmienkach s vysokým kontrastom. Pokiaľ ide o verné podanie textúr a šumu, Nokia 8 zaostáva za konkurenčnými vlajkovými loďami. Pomerne silný šum je na obrázkoch prítomný aj pri jasnom dennom svetle a úrovne detailov sú zvyčajne nízke s veľkým rozostrením.

Fotografia s nízkym osvetlením

Dobrý LED blesk no slabá kvalita detailov s nízkym osvetlením

Dá sa teda prirodzene predpokladať, že kvalita detailov ešte viac klesá v interiéroch alebo scenériách s nízkym osvetlením. Autofókus je vo väčšine prípadov presný, no pri slabom osvetlení zakopne častejšie. Expozícia a farba sú pri používaní duálneho LED blesku celkom slušné, na druhej strane však niektoré portréty vykazujú problém červených očí. Čo sa týka Zoomu, Nokia 8 nemá dedikovaný tele-objektív a tak nemôže konkurovať zariadeniam, ktoré ho majú.

Dvojnásobný Zoom

Dobrý Bokeh efekt no chabé video

Bokeh efekt nie je najlepší spomedzi top zariadení v rebríčku, no je dostatočne dobrý. Obrázky v režime portrétu však nie sú vždy úplne izolované a rozostrenie pozadia tak nevyzneje práve najlepšie. Pokiaľ ide o natáčanie videa, hlavné nedostatky sa prejavili pri automatickom zaostrovaní a stabilizácii. Autofókus niekedy vôbec nefunguje pri slabom osvetlení, zatiaľ čo stabilizačný systém funguje na veľmi podobnej úrovni ako v Samsung Galaxy S6 Edge, smartfónu, ktorý je už takmer tri roky starý.

Režim portrétu

Nenechaj si ujsť
Google Pixel 2 je oficiálne najlepším fotomobilom na svete. Tieto fotografie ťa rozhodne presvedčia

Nokia by sa mala zlepšiť

Videá majú navyše úzky dynamický rozsah a nestabilnú expozíciu. Úrovne detailov sú nízke podobne ako pri fotografiách. Toto vysvedčenie nie je pre Nokiu práve najlepšie, hlavne ak ide o povesť optiky Carl Zeiss. Výsledok nie je dobrý aj preto, že Nokia 8 sa radí do segmentu vlajkových lodí. Zostáva len dúfať, že sa Nokia v tomto smere zlepší.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom