Zatiaľ čo stále neúspešne čakáme na pravú vlajkovú loď od spoločnosti HMD Global v podobe Nokie 9, aktuálna vlajková loď Nokia 8 bola medzičasom podrobená známemu testu pre fotoaparáty.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Výsledky testu sú však veľmi prekvapivé vzhľadom na preslávenú optiku Carl Zeiss, ktorej logo sa vyníma priamo na zadnom panely Nokie 8. Jej skóre ohodnotili špecialisti z DxOMark hodnotou 68. Pre porovnanie, na prvom mieste kraľuje Google Pixel 2 so skóre 98. V tesnom závese sú Apple X a Huawei Mate 10 Pro so skóre 97. Napríklad taká vlajková loď od Samsungu v podaní Note 8 získala v rebríčku DxOMark skóre 94.

Čo sa to vlastne stalo ?

Nokia 8 sa tak usadila v rebríčku hneď pod smartfónom Lava Z25 a Gionee S10L. V zozname sa okrem Nokie 8 nachádza už len jeden telefón od fínskej spoločnosti a to Nokia 808 PureView, ktorý má našťastie horšie skóre. Testovanie ukázalo, že Nokia 8 produkuje fotografie s dobrou expozíciou a poväčšine s dobre vyváženou bielou farbou. Avšak, niekedy trpia výsledné obrázky nedostatočnou sýtosťou a je možné postrehnúť aj zvláštne farebné odtiene.

Fotografia pri dennom svetle

Vysoký šum a veľké rozostrenie obrázkov

Dynamický rozsah funguje dobre iba vtedy, keď je zapnutý režim Auto HDR, ktorý je však nie je vždy spoľahlivý, a to dokonca aj v podmienkach s vysokým kontrastom. Pokiaľ ide o verné podanie textúr a šumu, Nokia 8 zaostáva za konkurenčnými vlajkovými loďami. Pomerne silný šum je na obrázkoch prítomný aj pri jasnom dennom svetle a úrovne detailov sú zvyčajne nízke s veľkým rozostrením.

Fotografia s nízkym osvetlením

Dobrý LED blesk no slabá kvalita detailov s nízkym osvetlením

Dá sa teda prirodzene predpokladať, že kvalita detailov ešte viac klesá v interiéroch alebo scenériách s nízkym osvetlením. Autofókus je vo väčšine prípadov presný, no pri slabom osvetlení zakopne častejšie. Expozícia a farba sú pri používaní duálneho LED blesku celkom slušné, na druhej strane však niektoré portréty vykazujú problém červených očí. Čo sa týka Zoomu, Nokia 8 nemá dedikovaný tele-objektív a tak nemôže konkurovať zariadeniam, ktoré ho majú.

Dvojnásobný Zoom

Dobrý Bokeh efekt no chabé video

Bokeh efekt nie je najlepší spomedzi top zariadení v rebríčku, no je dostatočne dobrý. Obrázky v režime portrétu však nie sú vždy úplne izolované a rozostrenie pozadia tak nevyzneje práve najlepšie. Pokiaľ ide o natáčanie videa, hlavné nedostatky sa prejavili pri automatickom zaostrovaní a stabilizácii. Autofókus niekedy vôbec nefunguje pri slabom osvetlení, zatiaľ čo stabilizačný systém funguje na veľmi podobnej úrovni ako v Samsung Galaxy S6 Edge, smartfónu, ktorý je už takmer tri roky starý.

Režim portrétu

Nenechaj si ujsť
Google Pixel 2 je oficiálne najlepším fotomobilom na svete. Tieto fotografie ťa rozhodne presvedčia
Nokia by sa mala zlepšiť

Videá majú navyše úzky dynamický rozsah a nestabilnú expozíciu. Úrovne detailov sú nízke podobne ako pri fotografiách. Toto vysvedčenie nie je pre Nokiu práve najlepšie, hlavne ak ide o povesť optiky Carl Zeiss. Výsledok nie je dobrý aj preto, že Nokia 8 sa radí do segmentu vlajkových lodí. Zostáva len dúfať, že sa Nokia v tomto smere zlepší.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
100%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Dávid Hrabčák
Som študent doktorandského štúdia na Technickej univerzite v Košiciach v odbore Multimediálne telekomunikácie. Moderné technológie sú pre mňa nie len niečo, čo študujem, ale aj koníček. Okrem technológií rád počúvam a tvorím elektornickú hudbu.