Na Netflixe sa tento rok odohral veľký a neočakávaný súboj na diaľku medzi dvoma konkurenčnými hernými spoločnosťami. Valve už v marci vypustilo svoj animovaný seriál Dota: Dragon’s Blood, aby Riot kontroval o pár mesiacov neskôr svojou čerstvou novinkou Arcane z herného sveta League of Legends.

A zatiaľ čo jednoduchšia a priamočiarejšia Dračia Krv cielila najmä na svojich hráčov ako fanservis, Arcane doslova nastavil latku pre všetky ďalšie herné adaptácie, ktoré prídu po ňom. V obidvoch prípadoch môžeme hovoriť o veľmi kvalitnom obsahu, ale víťaz môže byť len jeden a ten prišiel jednoznačne až koncom roka.

Pri Arcane zvolil Riot s Netflixom zaujímavú stratégiu vypúšťania epizód, a 9 častí rozdelili na 3 na seba nadväzujúce príbehové akty. Hneď prvá trojica častí si divákov podmanila a aj keď slúži ako herný prequel, neexistujú dôvody, pre ktoré by si seriál neužili aj diváci bez skúseností s týmto herným univerzom.

Na čom si užiješ dokonalý zvuk s OLED televízorom?

Kúp si televízor OLED spolu so soundbarom alebo WiFi reproduktorom a získaj cashback vo výške nákupnej ceny audio produktu späť.

POZRI SI CELÚ–>PONUKU<–

Po mnohých zlyhaniach a nenaplnených očakávaniach filmových a seriálových projektov vychádzajúcich z hernej predlohy tak konečne prišiel niekto, kto všetkým ukázal, ako sa to má robiť.

Výnimočný seriál pre hráčov aj (ne)hráčov

Stačilo na to „len“ 6 rokov príprav. Riot si dal so svojou seriálovou prvotinou poriadnu prácu, aby splnil svoje aj divácke vysoké očakávania. Od ostatných animovaných seriálov sa líši už dĺžkou epizód, ktoré sa tak v rámci žánru tešia netradičnému 40-minútovému formátu.

TMDB.org

Dej je založený na príbehu hry League of Legends a slúži ako prequel k jej postavám, no diváci nemusia poznať ani štipku predlohy. Arcane sa dá brať ako samostatný celok prístupný všetkým a z obidvoch uhlov pohľadu má svoje výhody – hrou nedotknutí diváci sa môžu tešiť na úplne nový svet, hráči zas na bližšie predstavenie obľúbeného herného univerza s množstvom potešujúcich detailov.

Piltover, ako znie názov moderného mesta, kde sa pretínajú osudy postáv, sa už roky snaží udržať kontrolu nad oblasťou Zaun. Ide o klasické zobrazenie „tých hore“ a „tých druhých“ s narastajúcim napätím medzi odlišnými typmi spoločnosti. Kým Piltover je prosperujúcim mestom, v Zaune žijú ľudia v tvrdých podmienkach, navyše pod neustálou hrozbou jednotiek Piltoveru zvaných „Enforcers“.

Arcane exceluje v mnohých veciach a už od začiatku pohltí predstavením komplexného sveta postaveného na bohatej histórii hernej predlohy. Samotný dej je potom rozdelený na dve zdanlivo samostatné linky, každá z iného spoločenského sveta. V uliciach Zaunu sledujeme osirotené sestry Vi a Powder, ako sa snažia prežiť v drsnom svete, dianie v Piltoveri sa pre zmenu zameriava na dvojicu vedcov Jaycea a Viktora na sklonku prelomového objavu skrotenia mágie pomocou technológie.

YouTube (screenshot)

Netrvá dlho a ich svety sa pretnú pri nevydarenom pokuse Vi a jej spoločníkov o lúpež, ktorá bude mať na obidve časti spoločnosti obrovský vplyv, čo si však zatiaľ ani jedna zo strán neuvedomuje. Arcane ukážkovo pracuje s obidvoma príbehovými líniami a žiadna z nich nepôsobí ako tá vedľajšia. Svet sa postupne elegantne predstavuje pomocou dômyselného verbálneho aj vizuálneho rozprávania a postavy už po pár scénach dostávajú hĺbku.

Emóciami zmietané postavy v komplexne vybudovanom svete

Seriál stojí na silných charakteroch, ktorých životné cesty a osudy už po úvodnom zoznámení chytia za srdce. Po každej trojici epizód dochádza k menšiemu či väčšiemu časovému posunu v životoch postáv, čím tvorcovia šikovne vyriešili komplexnosť budovaného sveta. Ich postoje a akcie dávajú zmysel a o dierach v príbehu tak aj vďaka tomu ani nemožno uvažovať.

Animované seriály už dávno nie sú len pre deti a Arcane túto skutočnosť len potvrdzuje. Aj keď je založený na hernej predlohe, ponúka ucelené podanie látky v dospelom šate, a to aj vďaka výbornému hereckému obsadeniu, ktoré postavám skrz dabing vdýchlo život a emócie. Je v nich nádej, láska aj jemnosť, je tam bolesť striedajúca zármutok, rovnako ako hnev či zatrpknutie.

YouTube (screenshot)

Silnými scénami sú pretkané všetky epizódy a vďaka vynikajúco napísaným dialógom sa nad nimi neraz treba zamyslieť. „Keď k tebe ľudia vzhliadajú, nemôžeš byť sebecký“, „Uväznenie. Zvláštny to princíp. Fyzické telo obmedzíme, no myseľ je stále slobodná“ alebo „Zrada, tá bolesť, pri ktorej máš pocit, že ťa zožerie zvnútra, ťa môže buď zlomiť, alebo premeniť na niečo viac“ sú jedny z mnohých skvelých hlášok, ktoré príbehu aj postavám dodávajú život.

Výborný dabing prispieva k zážitkom

Ella Purnell perfektne zachytáva zraniteľnosť aj šialenstvo postavy Jinx (v mladosti Powder), Hailee Steinfeld je ako rázna Vi fenomenálna, Katie Leung v úlohe tichej vyšetrovateľky Caitlyn prináša nádherný kontrast jemnosti do chaotického sveta a Shohreh Aghdashloo ako Grayson stačí pár viet náležitým hrubým hlasom, aby si získala postáv v seriáli aj divákov.

Od obsadenia detských charakterov až po tie dospelé ide o vzorovú ukážku, ako prepojiť osobnosti na papieri s hlasom tak, aby stopercentne fungovali. Aj vďaka nim sledujeme často srdcervúce príbehy od silnej úvodnej scény až po tú poslednú, navyše s množstvom nečakaných zvratov. Prerod dvojice Vi/Powder z malých detí na stále sa hľadajúce dospelé ženy je potešením sledovať a nezaostávajú ani ďalšie postavy.

YouTube (screenshot)

Najmä hráčska základňa ocení postupný náhľad na cestu, ktorou si postavy musia prejsť, aby sa dostali k svojim ikonickým zbraniam. Nejde pritom o žiadne bezduché nasadenie, ale o poctivo vybudovanú horskú dráhu plnú emócií a dôležitých životných rozhodnutí, ktoré k tomu viedli, čím Riot opäť cieli na obidve divácke základne.

Fungujúci príbeh je sám o sebe výnimočne spracovaný a seriál by dokázal utiahnuť aj na vlastných pleciach. Našťastie to nestojí len na ňom, pretože prichádza očakávaná akcia, ktorá je minimálne rovnako kvalitná, ak nie ešte o čosi lepšia.

Unikátna animácia zaujme od prvej sekundy

Francúzske štúdio Fortiche vo svete League of Legends pôsobí už od roku 2013, odkedy sa venuje „cinematics“ videám. Hráčmi rokmi oceňovanú kvalitu potvrdilo aj v Arcane s nádhernou a originálnou animáciou vyčnievajúcou nad konkurenciou unikátnosťou, detailnosťou aj kombináciou 3D s 2D spracovaním.

YouTube (screenshot)

Akcia je umne dávkovaná po častiach a plní tak úlohu hýbateľa deja. Vždy k nej vedie sled udalostí dávajúcich z hľadiska rozhodnutí postáv zmysel. Namiesto veľkých stretov sa často zameriava na komornejšie súboje, kedy dostávajú priestor ako zdrvujúce údery, tak aj výživné zábery na detailnú mimiku. 

Scény sa neboja podrobne preskúmať vnútorné rozpoloženie charakterov zmietaných svojimi problémami aj spoločnosťou. Dynamická kamera, roztrasené zábery, keď si to situácia vyžaduje, a do toho efektné spomaľovačky ozvláštňujúce zážitok.

Súboje sú vďaka originálnej animácii rozmanité a Arcane tak pôsobí stále sviežo. Výrazné zmeny tempa počas prehľadnej akcie, nádherná grafika a k tomu majstrovsky napísaný scenár vychádzajúci z bohatej hernej predlohy… Všetko do seba krásne zapadá a rozhodnutie pripraviť 9-dielnu sériu s časťami okolo 40 minút potom dáva perfektný zmysel.

YouTube (screenshot)

Úžasné tieňovanie najviac vynikne pri detailoch na tvárach postáv, prostredie je bohaté na malé detaily, vyladená práca so svetlom a pôsobivá hra s farbami a kontrastom dvoch odlišných svetov – to všetko sú nuansy posúvajúce Arcane vyššie než len do roviny klasického animovaného seriálu.

Keď do seba všetko prirodzene zapadá…

Rating PG-13 sa v tomto prípade zdá zvolený presne na mieru všetkým cieľovým skupinám bez toho, aby sa niektorá z nich cítila ochudobnená. Násilia je tak akurát, zobrazenie temných stránok života hrá prím a nechýbajú ani náznaky erotiky. Do toho si pripočítaj pumpujúci soundtrack, ktorý vie zároveň zjemniť v tých správnych momentoch a nie je sa na čo sťažovať. Všetko s mierou a v harmónii.

Vybudovať fungujúci svet od základov nie je ľahké, najmä, pokiaľ ide o svet postavený na hernej predlohe. V minulosti sme sa už neraz presvedčili, že s tým majú štúdiá obrovské problémy a plánované franšízy sa menia na prach. Aj preto je Arcane cenným prekvapením bez známok spomaľovania. 

TMDB.org

Otvorenejší koniec sa už ani pripraviť nedal a Riot tak dáva jasne najavo, že svojmu príbehu verí. Najvyššie hodnotenia naprieč všetkými databázami nie sú náhoda a len pár dní po premiére poslednej trojice častí bola okamžite oznámená aj druhá séria.

Zaslúžený titul kráľa tohtoročnej seriálovej sezóny

Roky príprav a úsilia preniesť hru do seriálovej podoby sa s obrovským prehľadom odrazili na výslednej kvalite. Dych vyrážajúca animácia okamžite pritiahne pozornosť, aby si hneď na to postupné odhaľovanie komplexne vybudovaného sveta s pohnutými osudmi postáv získali srdcia divákov.

Riot využíva Arcane ako rozšírenie svojich príbehov, s čím spojil aj marketing v rámci League of Legends, ale ešte pozoruhodnejší je fakt, že seriál funguje aj u divákov hrou nepoškvrnených. Čo sa ľahko píše, to sa omnoho ťažšie pretaví do reality, no v tomto prípade netreba šetriť superlatívmi. Vďaka svojej dostupnosti zároveň predstavuje ideálnu látku, ako naskočiť na seriálovú anime vlnu.

YouTube (screenshot)

Arcane je dospelo vystavaným príbehom pre všetky vekové kategórie a nemá slabé miesto. Od animácie, cez príbeh a postavy, až po bohatý herný svet a skvelý soundtrack to do seba všetko nádherne zapadá a navzájom sa dopĺňa. Aj preto sa Arcane dostal na piedestál (nielen) animovaných seriálov tohto roka a len ťažko ho v najbližšej dobe niekto zosadí.

HODNOTENIE

10/10

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú