Spoločnosť Nikon dnes oficiálne oznámila uvedenie plnoformátových (formát Nikon FX) fotoaparátov mirrorless, modelov Z 7 a Z 6, ako aj trojicu nových objektívov zo série Nikkor Z. Nikon tak opäť vstupuje do segmentu bezzrkadlových fotoaparátov a predstavené zariadenia dokazujú, že to myslí skutočne vážne.

Nikon je jedným z lídrov v oblasti zrkadloviek, avšak vývoj v oblasti fotoaparátov začína nahrávať čoraz viac aj bezzrkadlovým zariadeniam. Pokrok kvality digitálneho obrazu, možnosti živého náhľadu s upravenými nastaveniami aj menej mohutná konštrukcia patria k hlavným rozdielovým faktorom. Nikon bude podľa špecifikácií nových bezzrkadlových fotoaparátov konkurovať najmä Sony a jeho modelom A7 a A7R. Práve japonská spoločnosť sa dokázala v danej oblasti výraznejšie presadiť.

Novinky Z 7 a Z 6 bez zrkadla

Fotoaparáty Z 7 a Z 6 sú vybavené novým plnoformátovým (Nikon FX) obrazovým snímačom CMOS typu „Backside illumination“ so vstavaným automatickým zaostrovaním s fázovou detekciou v rovine obrazu (na senzore) a najnovším obrazovým procesorom EXPEED 6.

Model Z 7 má rozlíšenie 45,7 efektívnych megapixlov a podporuje štandardný rozsah citlivosti ISO 64 – 25 600. V kombinácii s objektívmi NIKKOR Z fotoaparát dosahuje výnimočnú úroveň ostrosti a detailov, a to až po okraje snímky. Model Z 7 má 493 zaostrovacích bodov a model Z 6 ich má 273. To umožňuje široké, približne 90 % pokrytie plochy obrazu zvislo aj vodorovne.

Model Z 6 je všestranný fotoaparát formátu FX s efektívnym rozlíšením 24,5 megapixela a podporuje široký rozsah štandardnej citlivosti ISO 100 – 51 200. Vďaka vynikajúcemu výkonu pri vysokej citlivosti ISO a možnosti snímať full-frame videosekvencie v kvalite 4K UHD s plným odčítaním pixlov (full pixel readout), model Z 6 vyhovie rozmanitým potrebám, napríklad pri snímaní v slabo osvetlenom prostredí alebo snímaní videosekvencií.

Digitálny hľadáčik aj 5-osová stabilizácia obrazu

Elektronický hľadáčik použitý vo fotoaparátoch Z 7 a Z 6 je porovnateľný s optickými hľadáčikmi. Udáva výrobca vo svojej správe. Obidva fotoaparáty sú vybavené elektronickým hľadáčikom vybaveným panelom OLED s rozlíšením približne 3 690 000 bodov. Elektronický hľadáčik má približne 100 % pokrytie obrazového poľa a 0,8-násobné zväčšenie a jeho diagonálny pozorovací uhol je približne 37,0°.

Novým bezzrkadlovým fotoaparátom od Nikonu nechýba ani vstavaná stabilizácia obrazu. Systém VR vykonáva korekciu pohybu v piatich osiach. Stabilizácia obrazu umožňuje snímať s časmi závierky dlhšími až o 5 expozičných stupňov (EV) než by bolo inak možné. Túto funkciu možno účinne využívať pomocou bajonetového adaptéru FTZ (predáva sa samostatne) aj s objektívmi NIKKOR F, vrátane tých, ktoré nie sú vybavené funkciou stabilizácie obrazu.

Objektívy s ešte lepšími možnosťami

Práve objektívy série Nikkor Z s väčším bajonetom sú ďalšou ohlásenou novinkou výrobcu. Využívajú výhody flexibilného dizajnu spočívajúceho v kombinácii väčšieho bajonetu Z s vnútorným priemerom 55 mm a len 16 mm vzdialenosti príruby bajonetu od roviny obrazu (snímača). Nikon na tento rok ohlásil tri nové objektívy. Štandardný objektív so zoomom NIKKOR Z 24 – 70 mm f/4 S, širokouhlý objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou NIKKOR Z 35 mm f/1,8 S a štandardný objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou NIKKOR Z 50 mm f/1,8 S.

Nikon zverejnil aj plány pri predstavení nových objektívov na ďalšie roky. V priebehu 2019 doplní sériu S o ďalších šesť produktov. Chýbať nemá ani model Nikkor Z Noct s 58mm ohniskovou vzdialenosťou a clonou f/0,95. Výrobca udáva, že pôjde o vrchol objektívov radu S.

Cieľom prebiehajúceho vývoja je extrémne vysoká svetelnosť f/0,95 a špičková kvalita obrazu s vysokou úrovňou detailov a ostrosti. Dôležitým cieľom je dosiahnutie hladkého rozostrenia pozadia (bokeh) s plynulými prechodmi a zabezpečiť vynikajúcu reprodukciu bodových svetelných zdrojov, čo umožňuje vytvoriť pôsobivejší, trojrozmerne pôsobiaci obraz.

Nikon bude pokračovať predstavením ďalších šiestich objektívov aj v roku 2020 a súčasné plány avizujú doplnenie série ôsmimi novými modelmi aj o rok neskôr. Špecifikácie väčšiny daných produktov však ešte nie sú známe.

Navyše Nikon vyvíjanul aj nový adaptér pre svoje fotoaparáty. Bajonetový adaptér FTZ je navrhnutý tak, aby používatelia zrkadloviek Nikon mohli využívať existujúce objektívy série NIKKOR F so systémom s bajonetom Z.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú