Raz si hore, inokedy zasa dole. Táto múdrosť platí zrejme pri všetkom a výnimkou nie sú ani automobilky. Niektoré mesiace majú v predajoch lepšie, iné zasa horšie, najmä ak ich ovplyvňuje polovodičová kríza. No štvrtý kvartál si koncern General Motors zrejme naozaj nezapíše za klobúk. Ako upozornil InsideEVs, v poslednom štvrťroku automobilka dodala iba dvojciferný počet elektromobilov. Keďže ide o tri celé mesiace, môžno dokonca hovoriť o úplnej katastrofe.

Z niekdajšieho najväčšieho výrobcu automobilov sa tak teraz celý svet smeje.

Samozrejme, predaje elektromobilov sú niečo iné ako predaje spaľovákov a presadiť sa v ešte stále pomerne mladom segmente elektromobility rozhodne nie je jednoduché, no GM je absolútny gigant automobilového priemyslu a väčšina z výrobcov, ktorí už majú vo svojom portfóliu nejaký ten elektromobil, dokáže mesačne zákazníkom dodať stovky až tisícky takýchto vozidiel.

General Motors ale v štvrtom kvartáli 2021 akosi „zaspal“. Zákazníkom sa mu totižto podarilo dodať iba 26 elektromobilov, čo je naozaj žalostne málo. Z tohto počtu je 25 vozidiel Chevrolet Bolt a iba jeden kus nového Hummeru EV, píše Teslarati.

#GM “You electrified the entire automobile industry”#Tesla #TSLA

Posted by Tesla Shareholders Club on Wednesday, January 5, 2022

Rozosmiali aj Elona Muska

Nie je sa čomu diviť, že tieto čísla amerického koncernu pobavili takmer každého. Na internete vznikajú vtipné „meme“ a rypol si dokonca aj samotný Elon Musk, ktorý pod príspevok napísal, že vidí „Priestor na zlepšenie“.

Problémy s Boltom spravili svoje

Na katastrofálnych predajoch sa podpísali najmä problémy s elektromobilom Chevrolet Bolt, ktorý sužovalo niekoľko požiarov jeho batérií. Problémy sa vyhrotili v lete minulého roka a koncom augusta automobilka zvolala vyše 70 000 elektromobilov do servisu.

Tieto udalosti pochopiteľne naštrbili dôveru zákazníkov v toto elektrické auto. V treťom kvartáli 2021 sa totiž predávalo pomerne dobre a predaje dosiahli zhruba 5 000 kusov.

Začiatok roka bude lepší

Aj keď koniec roka 2021 bol pre GM katastrofa, začiatok bude určite lepší. Automobilka by mala naplno rozbehnúť dodávky elektrického Hummeru EV. Minulý rok totiž dodali len jeden symbolický kus.

Marques Brownlee/YouTube/Screenshot

O obrovský elektrický pickup je pritom zo strany zákazníkov záujem, nakoľko rezervácie na „First edition“sa minuli už za jednu minútu od ich spustenia. Nakoľko je ale tento záujem relevantný, je otázne, keďže depozit za rezerváciu auta činil iba 100 dolárov, čo je asi 88 eur.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú