Blížiace sa Vianoce pre gamerov znamenajú príležitosť ukradnúť si pre seba trochu času a vydať sa počas voľna na poriadne virtuálne dobrodružstvo. Vybrať si však dobrú hru môže byť niekedy náročné – ponuka je skrátka príliš veľká.

Posledné obdobie nebolo bohaté len na zaujímavé a inovatívne tituly pre počítače či herné konzoly, no aj na samotný hardvér. Sony napríklad nedávno oslávilo rok od oficiálneho vydania dlho očakávaného PlayStation 5.

PlayStation 5 predstavuje next-gen konzolu, ktorá má v sebe procesor AMD Zen 2 vyrábaný technológiou 7 nm, vstavaný SSD disk dosahujúci rýchlosť až 5,5 GB/s, podporu 4K/120 fps (či dokonca 8K/60 fps), HDR a Ray Tracing.

NEPREHLIADNI
Vyskúšal som PlayStation 5. Je to právom revolučné zariadenie, no čo ma prekvapilo najviac?

Okrem skvelej grafiky so simuláciou jednotlivých lúčov svetla sa chváli aj fantastickým výkonom. Časy načítavania jednotlivých hier či ich sekvencií sa skracujú aj o viac ako polovicu.

Ovládače novej generácie prinášajú technológiu haptickej odozvy a adaptívnych trigerov. Vďaka precíznejšiemu vibrovaniu a meniacemu sa odporu pri stláčaní gombíkov tak hráč dotykom rozpozná, či napríklad pláva vo vode, kráča po piesku alebo naťahuje tetivu luku. Okrem toho konzola vyzerá nadčasovo, aj keď je trochu väčšia než jej predchodcovia.

Všetci šťastlivci, ktorí majú doma PlayStation 5, sa tak nemusia báť vyskúšať si zahrať aj kvalitné staršie tituly zo štvorky. Rovnako, ako to poznajú hráči PC, ktorí po vylepšení hardvéru spustia hry, ktoré im predtým sekali.

Keď je tu toľko možností, ktorý titul bude tvojou voľbou na chvíle voľna? Inšpiruj sa naším testom.

0%

Ak ide o akciu...

Ako vnímaš multiplayer?

Máš rád achievementy a trofeje?

Čo hľadáš v hre?

Aký herný svet obľubuješ?

Aké športové hry obľubuješ?

Máš doma PlayStation 5?

Aké herné prostredie obľubuješ?

Keď začneš hrať hru, zvykneš ju aj dokončiť?

Čo sa týka grafiky...

Inšpiruj sa: Ktorá z hier ti najlepšie spestrí chvíle voľna
Far Cry 6

Far Cry 6 / Ubisoft

Na základe tvojich odpovedí ti odporúčame Far Cry 6 – najnovšie pokračovanie legendárnej série od Ubisoftu.
Far Cry 6 je ikonická FPS strieľačka s prvkami politickej satiry a nekontrolovateľnej šialenosti – preexponované výbuchy a bizarné postavy sú to, čo dodáva dušu tejto hernej sérii, ktorá sa neberie príliš vážne.
Dej sa odohráva v graficky prekrásne znázornenom tropickom raji karibského ostrova Yara. Hráč rozhodne o úspechu prebiehajúcej revolúcie proti represívnemu režimu diktátora Antóna Castilla, ktorého stvárnil charizmatický herec Giancarlo Esposito. Všetko záleží od toho, ako šikovne bude zo začiatku taktizovať proti presile a ako preskúma ostrov plný skrytých zdrojov.
Far Cry postupne naberá prvky RPG hier a patrí k nemu tak aj vylepšovanie postavy a výbavy, cestovanie pomocou rôznych dopravných prostriedkov na zemi, vzduchu či na vode – vrátane koňa. Na pomoc prídu ostatní partizáni, ako aj špeciálni ľudskí aj zvierací pomocníci, ktorých sa bude dať najať. Hra obsahuje aj multiplayer.
Viac informácií o hre →
Call of Duty: Vanguard

Call of Duty: Vanguard

Na základe tvojich odpovedí ti odporúčame Call of Duty: Vanguard – najnovšie pokračovanie legendárnej série od Sledgehammer Games a Activision.
Singleplayer a silný príbeh nemusí byť vyslovene preferenciou každého hráča. Kto má rád vojenské strieľačky inšpirované reálnou históriou a meranie si síl s ostatnými hráčmi,pre neho je tu ďalší diel svetoznámej FPS série Call of Duty: Vanguard.
Hra je situovaná do obdobia druhej svetovej vojny. Ponúka aj príbehovú kampaň, kde sa konflikt odohráva očami hrdinov z rôznych krajín, ktorí sa postavili na odpor vážnej svetovej hrozbe a predznamenávajú vývoj neskorších špeciálnych jednotiek.
Hlavná sila hry však tkvie v jej multiplayeri. Zaujímavé a komplexné mapy, kde bude prvýkrát v rámci série CoD možné zničiť niektoré časti prostredia a vytvárať si tak nové taktické pozície. Odmenou za hráčove zručnosti bude vylepšovanie zbraní a postupovanie vo svetovom ranku.
Viac informácií o hre →
Grand Theft Auto V

Na základe tvojich odpovedí ti odporúčame GTA V – posledný diel legendárnej série od Rockstar Games.
Kto má rád otvorený herný svet, zábavný príbeh s množstvom vedľajších úloh či collectible objektov, no zároveň autá a tématiku gangstrov, pre neho je tu Grand Theft Auto V.
Svetová klasika „kriminálneho simulátora“ je tak etablovanou hrou, že si na Metacriticu aj roky po vydaní drží hodnotenie 97 %. Ako prvé GTA prinieslo dynamickú zmenu medzi tromi hlavnými postavami a tešiť sa môžeš aj na prekrásny, nadčasový a masívny svet rušného a živého mesta Los Santos a jeho širokého okolia.
GTA V oproti predchádzajúcim dielom prinieslo vylepšené ovládanie, prostredie, osvetlenie či textúry vo vysokom rozlíšení. Na marec 2022 bol oznámený aj príchod multiplayerového GTA Online na PlayStation 5 – a práve hra s viacerými hráčmi, či už ide o sofisitkované heisty alebo len bežné multiplayerové výzvy, drží GTA V na vrchole aj 8 rokov po vydaní.
Viac informácií o hre →
Back 4 Blood

Back 4 Blood / Warner Bros. Interactive

Na základe tvojich odpovedí ti odporúčame Back 4 Blood – multiplayerovú strieľačku od Turtle Rock Studios.
Sú hráči, ktorí milujú žáner FPS a najviac im imponuje kooperatívny multiplayer. V tom prípade im odporúčame skúsiť hru Back 4 Blood.
Nebezpečné parazity začínajú ovládať ľudských hostiteľov v nevídanej miere a mutujú do bizarných krvilačných podôb. Hráč sa môže prestrieľať misiami príbehovej kampane spolu až s tromi svojimi priateľmi online, alebo si vytvoriť vlastný tím za pomoci AI.
Na výber je 8 rôznych postáv s vlastnou špecializáciou – iné zbrane a perky. Ich kombináciou je potrebné vytvoriť tú najvhodnejšiu stratégiu v boji o prežitie celej planéty.
Viac informácií o hre →
Ghost of Tsushima – Director's Cut

Ghost of Tsushina – Director's Cut

Na základe tvojich odpovedí ti odporúčame Director's Cut úspešného Ghost of Tsushima – PlayStation exkluzivitu od Sucker Punch Productions.
Kto preferuje otvorený svet s prekrásnou grafikou novej generácie, historicky ladené prostredie samurajov a prvky „stealth“ gameplayu skombinované s kúskami RPG mechaník, Ghost of Tsushima ho zaručene nesklame.
Hráč zoberie do rúk katanu či luk a vydá sa na dobrodružstvo po excelentne zobrazenom prostredí ostrova Tsushima.
Keďže ide o Director's Cut, táto verzia hry prináša aj doteraz ešte nevydaný obsah ako datadisk ostrova Iki, online kooperatívny režim Legends, digitálnu knižku s grafickými návrhmi a ďalšie exkluzívne bonusy. Hra vyšla v lete 2020 a na Metacriticu si drží užívateľské skóre 9,1 z 10.
Viac informácií o hre →
Assassin's Creed Valhalla

Assassin's Creed – Valhalla

Na základe tvojich odpovedí ti odporúčame Assassin's Creed: Valhalla, vikingský spinoff epickej historickej série od Ubisoftu.
Séria Assassin's Creed nám ukázala historický Londýn, Paríž, Rím a dokonca celý Egypt či Grécko. V novej Valhalle sa od misthiosov Alexiosa a Kassandry presúvame k Eivor, vikingskému bojovníkovi, ktorý v alternatívnej histórii preskúmava Nórsko a Veľkú Britániu.
Gigantická mapa do Assassin's Creed vnáša RPG prvky, ktoré sa výrazne prejavujú v špinavých vikingských bojoch. Hra prináša okrem kvalitnej akcie a pokročilého systému vylepšovania postavy aj strategické prvky ako dobývanie nového územia, budovanie a vylepšovanie osád.
Hráč bude pestovať aj politické aliancie podľa svojho uváženia. Musí však mať na pamäti, že každé jeho rozhodnutie prinesie aj dôsledky – presne, ako tomu bolo v AC: Odyssey.
Viac informácií o hre →
Horizon Forbidden West

Horizon Forbidden West

Na základe tvojich odpovedí ti odporúčame Horizon Forbidden West, pokračovanie fantastickej PlayStation sci-fi exkluzivity od Guerrilla Games.
Každý fanúšik otvorených svetov, vylepšovania postavy a silného príbehu s trochou sci-fi by si určite nemal nechať ujsť hru Horizon Forbidden West.
V pokračovaní mega úspešnej jednotky (Horizon Zero Dawn) sa dej zo zasnežených hôr presunie na horúce pláže a do večne zelených lesov, kde na hráča čaká odhalenie tajomstva novej hrozby pre ľudstvo.
Stretne sa s novými typmi nebezpečných divokých strojov, spozná nové frakcie, no na scéne sa objavia aj starí známi z prvého dielu.
Viac informácií o hre →
Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2

Na základe tvojich odpovedí ti odporúčame Red Dead Redemption 2, westernovú pohodu od Rockstar Games.
Kto má rád otvorené herné svety s rozmanitými postavami a skvelým príbehom, nespraví krok vedľa s hrou Red Dead Redemption 2, westernovou strieľačkou s prvkami RPG.
Ide o naozaj epicky rozľahlú kampaň z čias divokého západu, s množstvom vedľajších úloh a zákutí na objavovanie.
Do detailov rozpracované prostredie a herný systém tejto kovbojky prináša množstvo výziev pre casual aj skúsených hráčov.
Viac informácií o hre →
The Last of Us: Part II

The Last of Us Part II

Na základe tvojich odpovedí ti odporúčame The Last of Us: Part II, príbehom nabitú adventúru od Naughty Dog, exkluzívnu pre konzole PlayStation.
The Last of Us: Part II je určené hráčom, ktorých doménou je silný príbeh. Hra totiž pokračuje v deji z prvého dielu, ktorý sa svojím nervydrásajúcim a emotívnym príbehom zaradil medzi najznámejšie hry na PlayStation.
Ak máš chuť na napínavú atmosféru postapokalyptického sveta s dejom plným temných zvratov, vydarené pokračovanie The Last Of Us je niečo pre teba.
Prostredie hry je plné nebezpečných výziev, boja o prežitie a od hráča vyžaduje strategický prístup k narábaniu so zdrojmi.
Viac informácií o hre →
Kena: Bridge of Spirits

Kena: Bridge of Spirits

Na základe tvojich odpovedí ti odporúčame Kena: Bridge of Spirits, príbehovú oddychovku od Ember Lab s konzolovou exkluzivitou pre PlayStation.
Kto má rád akciu, hravú grafiku a spracovanie s troškou rozprávkového nádychu, mal by vyskúšať Kena: Bridge of Spirits.
Hlavnou postavou je mladá sprievodkyňa duší, Kena, ktorá objaví v čarovnom lese zakliatu opustenú dedinu a vydá sa hľadať príčinu tohto nešťastia. Pomáhať jej budú rozkošné bytosti, známe ako Roty, s rôznymi schopnosťami, ktoré je najprv potrebné nájsť.
S nimi Kena môže pretvárať okolité prostredie a nachádzať tak jeho tajomstvá. Na hráča čaká aj veľa rýchlych a originálnych súbojov.
Viac informácií o hre →
Uncharted 4: A Thief's End

Uncharted 4: A Thief's End

Na základe tvojich odpovedí ti odporúčame štvrtý diel série Uncharted od Naughty Dog, exkluzivitu pre konzole PlayStation.
Štvrté pokračovanie obľúbenej série prináša opäť skvelý príbeh nabitý množstvom akcie a zaujímavých hádaniek.
Uncharted 4: A Thief's End sleduje príbeh lovca pokladov, Nathana Draka, ktorý sa v snahe pomôcť svojmu bratovi vrhá do svojho posledného veľkolepého dobrodružstva – nájsť legendami opradený pirátsky poklad.
V hre hráč navštívi množstvo krásnych lokalít od lesov Madagaskaru, cez rozľahlé miesta až po zasnežené vrcholky hôr.
Viac informácií o hre →
God of War

God of War

Na základe tvojich odpovedí ti odporúčame posledný God of War – akciou nabité mytologické dobrodružstvo dostupné pre konzole PlayStation a od 14. januára aj na PC.
Kto má rád akčné hry s premakaným súbojovým systémom a kvalitným fantasy príbehom, toho bude určite baviť God of War.
Hráč sa vtelí do boha vojny, Kratosa, ktorý sa utiahol do ústrania na studený sever, založil si rodinu a nachádza vytúžený pokoj. Príbeh sa začína, keď zomrie jeho žena a jej posledným želaním je, aby bol jej popol roztrúsený z najvyššieho vrcholku mystických hôr.
Prostredie pretkané severskou mytológiou prináša drsných nepriateľov a veľa zákutí na preskúmanie. Novinkou je, že Kratosa na ceste sprevádza aj jeho syn, ktorý bude hráčovi zároveň pomáhať v boji. Prekrásna grafika ešte viac vynikne na PlayStation 5.
Viac informácií o hre →
NHL 22

NHL 22

Na základe tvojich odpovedí ti odporúčame NHL 22, hokejovú klasiku od EA.
Kto v hernom svete holduje športom a najviac ho baví hokej, pre neho je jasnou voľbou NHL 22. V najnovšom vydaní figuruje prepracovaný systém najímania hráčov spolu s kariérnym módom.
Výzvou bude preraziť v NHL so svojím tímom, aj ako jednotlivý hráč. Veľkou novinkou je tzv. „Superstar X-Factors“, ktorý prináša nový systém unikátnych schopností autenticky podľa štatistík najlepších hráčov sezóny. Tí sa tak stávajú na ľade výnimočnou posilou a ich prednosti hráč môže naďalej vylepšovať.
Viac informácií o hre →
FIFA 22

FIFA 22

Na základe tvojich odpovedí ti odporúčame FIFA 22, futbalovú klasiku od EA.
Pre všetkých, ktorí v hernom svete holdujú športom a najviac ich baví futbal, je tu novinka FIFA 22. Unikátnym prvkom je integrovaná technológia pokročilého záznamu zápasov a strojového učenia sa, ktorá prenáša do znázornenia pohybu jednotlivých hráčov aktuálne údaje z reálnych zápasov.
Všetky vedomosti z fungovania reálnych tímov tak hráč bude môcť pretaviť do úspešnej stratégie v premakanom systéme nákupu nových hráčov. Zároveň bude môcť ukázať svoje individuálne schopnosti v inovovanom režime Volta Football.
Viac informácií o hre →
NBA 2K22

NBA 2K22

Na základe tvojich odpovedí ti odporúčame NBA 2K22, basketbalovú klasiku od 2K Games.
Kto hrá športové hry a najviac ho baví basketbal, pre neho je tu novinka NBA 2K22. Hráč bude môcť využiť svoje znalosti zo sledovania svetového basketbalu pri výbere tímu či hráčov.
Grafické spracovanie ulahodí aj vysokým nárokom na vizuál, v rámci konzol naplno využíva technické možnosti PlayStation 5. Pri zostavovaní tímu určite poteší možnosť pridať nielen aktuálne hviezdy NBA, ale aj legendy minulosti. Fanúšikovia si vyskúšajú svoju kariérnu cestu v basketbale ako hráči alebo riadiaci manažéri celého tímu.
Viac informácií o hre →
Gran Turismo 7

Gran Turismo 7

Na základe tvojich odpovedí ti odporúčame Gran Turismo 7, pokračovanie dobre známej závodnej klasiky od Polyphony Digital.
Pre všetkých hráčov, ktorí sú milovníkmi áut, je tu Gran Turismo 7. V hre nájdu 420 do detailov premakaných modelov vozidiel, od starších po tie najmodernejšie.
Viac ako 90 závodných tratí uchváti fantastickou grafikou a dynamicky sa meniacimi poveternostnými podmienkami. Tie naplno využívajú možnosti najnovšej PlayStation 5.
GT ponúka množstvo režimov vhodných pre nielen závodných či príležitostných jazdcov. V rámci simulácie si každý tuner, zberateľ a dizajnér môže nakúpiť, predávať a vyladiť auto podľa svojej chuti.
Viac informácií o hre →

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú