Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedci vytvorili špeciálne červy, ktoré sú poháňané solárnou energiou a ako informuje ScienceAlert, v budúcnosti môžu pomôcť nielen v zlepšení kvality života ľudí, ale dokonca aj v jeho predĺžení. Kľúč sa skrýva totiž práve v špeciálnej vlastnosti, ktorou sú tieto červy vybavené a umožňuje im žiť dlhšie a „zdravšie“.

Posilnenie metabolizmu

Druh škrkavky, známy oficiálne ako Caenorhabditis elegans, vedci upravili tak, že do ich mitochondrií pridali spúšťač citlivý na svetlo. Podarilo sa tak predĺžiť zásobovanie buniek užitočnou energiou, vďaka čomu došlo aj k predĺženiu času, než začnú tieto bunky starnúť. Ako totiž vysvetľuje fyziológ Andrew Wojtovich, práve dysfunkcia mitochondrií je následkom starnutia.

Pomocou mitochondrií poháňaných solárnou energiou sa tak podarilo pomerne jednoducho posilniť metabolizmus týchto červov a život im tak nielen predĺžiť, ale navyše zlepšiť aj ich zdravie. V rámci štúdie vedci dokázali, že je možné použiť optogenetické protónové čerpadlo poháňané slnečnou energiou na presun nabitých iónov naprieč mitochondriou, čím tento mechanizmus pomáha v konverzii energie.

University of Rochester

„V podstate sme pripojili solárny panel k existujúcej energetickej infraštruktúre. V tomto prípade je solárnym panelom optogenetický mechanizmus mtON,“ vysvetľuje Brandon Berry, fyziológ z Washingtonskej univerzity v Seattle. Práve mtON je názov, ktorý dostal proces vyvinutý v spolupráci amerických a nemeckých vedcov a má šancu v budúcnosti pomôcť aj ľuďom.

Boja sa večného života

S cieľom predĺženia ľudského života prebieha množstvo nezávislých výskumov a štúdií, pričom niektoré sa snažia o úplne zvrátenie starnutia. Experti sa tak začínajú báť morálnych implikácií takéhoto prelomu a upozorňujú, že môže dôjsť k ešte väčšiemu prehĺbeniu priepasti medzi tými najchudobnejšími a tými najbohatšími.

O tretinu dlhší život

Obzvlášť úctyhodné je efektivita, akú tento nový mechanizmus dokázal dosiahnuť. Vedcom sa totiž vďaka nemu podarilo predĺžiť život škrkaviek v priemere o 30 až 40 % a tvrdia, že sa jedná o nesmierne dôležitý poznatok týkajúci sa mitochondrií, ktoré sú súčasťou aj ľudských buniek.

Pixabay

Podrobnosti štúdie zverejnili vo vedeckom žurnále Nature aging a dodávajú, že sú škrkavky len začiatkom výskumu. Ak sa totiž podarí lepšie pochopiť mitochondrie, je možné tieto metódy aplikovať aj na väčšie živočíchy a raz možno aj na samotných ľuďoch.

„Štúdia je dôležitá, pretože poskytuje výskumníkom viac informácií o komplexných biologických rolách, ktoré mitochondrie zohrávajú v ľudskom tele – téma, ktorú začína vedecká obec ešte len teraz chápať,“ píše v tlačovej správe Rochesterská unverzita.

Na výskume pracovala aj česká výskumníčka Anežka Vodičková, ktorá spolupracovala s ďalšími vedcami na Rochesterskej univerzite v New Yorkskom Rochesteri.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú