Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ďalšia Muskova firma sa dostala do povedomia verejnosti na celom svete po tom, čo sa jej podarilo implementovať do mozgu ľudského pacienta zrejme najpokročilejší čip v histórii tejto jedinečnej oblasti kombinujúcej neurovedu a počítače. Kým doterajšie laboratóriá a súkromné spoločnosti zaoberajúce sa spájaním ľudského mozgu s elektronikou sa zameriaval predovšetkým na liečenie špecifických ochorení či problémov, Neuralink mieri oveľa vyššie.

Mozog totiž firma spojila s čipom, ktorý má umožniť ovládanie elektronických zariadení, ako je mobilný telefón, tablet či dokonca počítač, len pomocou myšlienok. Potenciál je pritom oveľa väčší a v budúcnosti môžu takéto zariadenia využívať aj zdraví ľudia, jednoducho aby dosiahli efektívnejšie ovládanie elektroniky či dokonca, po prvý raz v histórii, telepatickú komunikáciu. Svet medzitým netrpezlivo čaká na výsledky experimentu firmy Neuralink a zistenia, či dokáže prvý pacient s čipom, ktorý dostal názov Telepathy, skutočne a efektívne ovládať elektroniku.

Prekvapivá intenzita vývoja

Výskum a vývoj spoločnosti Neuralink spadá do kategórie BCI – Brain-machine interface, teda rozhranie medzi strojom a mozgom. V zásade ide o snahu dosahovania symbiotickej funkcie medzi nervovým systémom človeka a elektronikou, nie nutne počítačom. Neuralink sa ale priamo zameriava najmä na miniatúrne počítače s rôznymi schopnosťami, ktoré majú ľuďom umožniť viacero činností považovaných za superschopnosti.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú