Army of the Dead od Zacka Snydera je na Netflixe obrovským hitom a film sa okamžite po premiére zaradil na čelo rebríčka sledovanosti prakticky po celom svete.

Aj keď nás film svojimi kvalitami príliš nepresvedčil, jedno sa Netflixu musí nechať. Po rokoch do pozornosti diváckeho mainstreamu vrátilo zombie žáner. Pozreli sme sa preto, aké ďalšie kvalitné kúsky s nemŕtvymi v hlavnej úlohe si na tuzemských streamovacích službách môžeš pozrieť.

Kingdom

Kde ho nájdeš: Netflix

Jeden z najlepších zombie projektov posledných rokov pochádza z Južnej Kórey a okrem výpravnej krvavej zábavy dominuje predovšetkým svojím zasadením. Zombie apokalypsa sa tu totiž odohráva na pozadí skutočných historických udalostí. Dejovou zápletkou preto nie je len boj proti hordám nemŕtvych, ale tiež politický boj o moc v krajine, prebiehajúci medzi korunným princom a nebezpečným konkurenčným klanom.

Okrem zasadenia poteší aj netypický prístup k zombíkom, rovnako ako sympatické hlavné postavy, ktorým z hľadiska tuzemskej známosti dominuje hviezda seriálu Sense8, juhokórejská herečka Bae Doona. Seriál sa na Netflixe zatiaľ dočkal dvoch vynikajúcich sérií, na potvrdenie tretej sa zároveň ešte len čaká, aj keď vzhľadom na popularitu by malo ísť viac menej o formalitu.

World War Z

Kde ho nájdeš: Netflix

Najzárobkovejší zombie film v histórii kinematografie mal premiéru ešte v roku 2013 a mnohí fanúšikovia sa dodnes nevzdávajú nádeje na pokračovanie. To však pravdepodobne nikdy nepríde, keďže štúdio Paramount projekt kvôli zákazu premietať zombie snímky v Číne označilo za rizikový a do nakrúcania sa nijak nehrnie.

To je zároveň aj obrovská škoda. Pôvodný film totiž okrem mrazivej atmosféry a skvelého Brada Pitta priniesol aj množstvo ikonických scén, ktoré medzičasom takmer zľudoveli. Koniec koncov, kto by si nevybavil roj zombíkov zdolávajúcich opevnenie Jeruzalema alebo uväzneného nakazeného doktora cvakajúceho svojimi tesákmi?

Zombieland 1 + 2

Kde ich nájdeš: Netflix / HBO Go

Originálne a veľmi svojsky zombie apokalypsu poňal režisér Ruben Fleischer, ktorý nám v uplynulých rokoch priniesol hneď dvojicu vydarených komédií Zombieland. Prvý diel je dostupný na Netflixe, druhý naopak na HBO Go, spoločné však majú jedno – stavajú do centra nefunkčnú partičku podivínov, ktorí musia spojiť sily, aby prežili v nebezpečnom svete.

Najviac v dvojici komédií zaujme ustráchaný šprt s miliónom pravidiel, Jesse Eisenberg, oproti ktorému naopak stojí Woody Harrelson ako neohrozený lovec zombíkov a jeho ženský ekvivalent Emma Stone. Filmy nešetria akciou i originálnymi krvavými scénkami, zaujmú však predovšetkým humorným poňatím, ktoré sa v zombie žánri predsa len často nevidí.

I Am Legend

Kde ho nájdeš: Netflix

Will Smith ako posledný človek na zemi zdecimovanou smrtiacou nákazou nás bavil ešte v roku 2007, odvtedy sa z filmu stala klasika, ktorú si s prestávkami vždy radi zopakujeme. Komornejšie ladená snímka si chválu vyslúžila predovšetkým za skvelé vykreslenie postapokaliptického New Yorku a vizuálnu stránku, kritike naopak čelila za stvárnenie „svetloplachov“ i rozpačitý koniec, s ktorým sa časť diváckej obce nevedela stotožniť.

Zaujímavosťou je, že štúdio Warner Bros. začalo o filme hovoriť ešte v roku 1990 a pôvodne mal ústrednú rolu vo filme stvárniť Arnold Schwarzenegger, kvôli vysokému rozpočtu bol však celý projekt zrušený. Neskôr sa v súvislosti s hlavnými úlohami spájali mená Toma Cruisa či Mela Gibsona, nakoniec však Warneri zvoli Willa Smitha, čo sa pre úspech filmu ukázalo ako kľúčové. Smith úlohu zvládol znamenite a za výkon si vyslúžil výborné ohlasy.

Ash vs. Evil Dead (HBO Go)

Je až neuveriteľné, že aj po 40 rokoch je hororové univerzum Evil Dead stále nažive. Vo veľkom sa o to v súčasnosti zaslúžila drsná komediálna séria Ash vs. Evil Dead, ktorá do svojho centra stavia lovcu monštier, Asha Williamsa. Ten sa v podaní známej hereckej tváre Brucea Campbella roky vyhýbal zodpovednosti, nastal však čas dospieť, postaviť sa démonom čelom a popritom zachrániť svet.

Dej je síce otrepané klišé, prevedenie je však brilantné a vďaka čiernemu humoru, hektolitrom krvi i hláškam hlavného hrdinu sa Ash vs. Evil Dead stal kultovou zombie klasikou. Aj tá však dorazila na svoj koniec, v roku 2018 bol seriál po troch sériách zrušený. Fanúšikovia síce bojovali za pokračovanie v podobe petícií, dokonca sa objavili aj informácie, že seriál by mohol pokračovať na Netflixe, hlavný predstaviť Bruce Campbell však potvrdil, že divoká zombie jazda sa pre neho definitívne skončila.

The Walking Dead / Fear the Walking Dead

Kde ich nájdeš: HBO Go / Netflix / Prime Video

Nekonečná seriálová sága The Walking Dead je živým príkladom toho, že v najlepšom treba skončiť, zároveň sa jej však nemôže uprieť, akú službu zombie žánru urobila. Pri prvých sériách totiž išlo o majstrovské seriálové dielo plné nezabudnuteľných postáv, šokujúcich zvratov i osobitej atmosféry, aká v seriálovom zombie svete nemala obdobu.

Odvtedy sa z The Walking Dead stala skôr konverzačná telenovela s obmedzeným rozpočtom a miestami skutočne slabými efektami, ktorá však naďalej baví milióny divákov. Dôvodom je predovšetkým záujem o osudy postáv nielen z Rickovej družiny, ktoré sa za uplynulých 10 sérií dostali do vskutku nepredstaviteľných rovín. Za zmienku zároveň stojí spin-off Fear the Walking Dead, ktorý je dostupný na Prime Video.

Resident Evil: The Final Chapter

Kde ho nájdeš: Netflix

Notoricky známa hororová séria s MIlou Jovovich sa dočkala celkovo šiestich filmov, na Netflixe v súčasnosti nájdeš len ten posledný so zodpovedajúcim názvom The Final Chapter. Režisér Paul W.S. Anderson v ňom zhromaždil známe tváre z predošlých filmov pri svojom poslednom návrate do Úľa, kde sa postavia nebezpečnej umelej inteligencii pri záchrane zeme.

Aj napriek snahe o pointu sa nedá povedať, že by šestica filmov urobila ikonickej hororovej značke veľkú službu a v zásade nejde o nič iné ako akčné béčko ťažiace z populárnej predlohy. Resident Evil napriek tomu čaká sľubná budúcnosť. V príprave je totiž hneď trojica nových projektov z tohto univerza, o ktoré sa postará Netflix.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom