Laserové zbrane sa tešia veľkej obľube najmä v oblasti vývoja, doteraz však do skutočného boja nasadené neboli. Ako ale informuje Jerusalem Post, to sa môže už čoskoro zmeniť, keďže sa Izrael pripravuje na spustenie čiastočnej obrany pomocou laserov už v budúcom roku. Stane sa tak vôbec prvou krajinou, ktorá tak učinila.

Moderná laserová obrana Izraela má využiť zbraňové systémy Iron Beam, ktorých vývoj započal ešte pred takmer celým desaťročím a je výsledkom spolupráce izraelského ministerstva obrany s izraelskou štátnou firmou Rafael Advanced Weapon Systems. Tá je svetovo známa najmä vďaka protivzdušnej obrane Iron Dome, ktorá dokáže odrážať aj veľké raketové útoky na územie Izraela.

Zničí aj drony, ktoré terorizujú Ukrajinu

Systém Iron Beam je navrhnutý tak, aby dokázal ničiť nielen rakety krátkeho doletu, ale dokonca aj delostreleckú a mínometnú paľbu. Vo väčšine prípadov čelí Izrael práve raketovým útokom, ktoré prichádzajú vo vlnách s cieľom preraziť cez obranu. V dnešnej dobe je hlavnou obranou krajiny spomínaný systém Iron Dome, ktorý pohotovo ničí blížiace sa rakety vlastnými raketami.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú