Máš rád horory, predplatné na Netflixe a kopec času? Vybrali sme pre teba sedem najlepších kúskov v žánri natočených počas posledných rokov, ktoré nájdeš v ponuke Netflixu. Videl si ich všetky?

Atterados (2017)

Argentínsky hororový klenot patrí k menej známym kúskom, opomenúť by si ho však určite nemal. Sľubuje totiž intenzívnu hororovú jazdu plnú mrazivých momentov a nepríjemnú atmosféru, ktorá ti v obývačke zostane ešte dlho po záverečných titulkoch. Dej sleduje tri domy v Buenos Aires s desivými tajomstvami, ktoré sa rozhodne vysvetliť policajný detektív v sprievode troch špecialistov na paranormálne javy.

Sotva 90-minútová snímka sa na argentínskych filmových festivaloch po premiére tešila obrovskému záujmu a odniesla si z nich aj zopár prestížnych ocenení. Niektorí kritici dokonca otvorene hovoria o najlepšom argentínskom horore všetkých čias, čo o kvalitách filmu mnohé napovedá. Dobrú správe máme aj pre tých, ktorí už Atterados stihli pozrieť. Režisér Demián Rugna už totiž oznámil, že film bude divákov desiť naďalej a Atterados sa dočká pokračovania.

Apostle (2018)

Desivá snímka z produkcie Netflixu diváka zavedie do roku 1905 a predstaví postavu Thomasa Richardson (Dan Stevens), ktorému tajuplný kult unesie sestru a žiada za ňu výkupné. Thomas sa vydáva na ostrov, kde sa má jeho sestra nachádzať, čoskoro po príchode však zisťuje, že on sám sa stal zajatcom zvráteného kultu plného zdegenerovaných jedincov.

Apostle napätie stavia na tajuplnej atmosfére a strachu z neznámeho kultu, ktorý sa v rámci svojej viery neštíti ani tých najbrutálnejších trestov. Práve na tie budú diváci spomínať ešte dlho po pozretí filmu, keďže režisér Gareth Evans, známy predovšetkým vďaka nadupanej akčnej sérii Raid, svojej fantázii pri natáčaní medze rozhodne nekládol.

The Ritual (2017)

Hororov s námetom Blair Witch sme tu mali viac, než by bolo potrebné, britská snímka The Ritual sa rozhodne radí k vydarenejšej polovici. Po smrti kamaráta pri lúpežnom prepadnutí sa štvorica priateľov vydáva na turistiku za účelom uctenia jeho pamiatky.

Takmer hneď na začiatku výletu si jeden člen partie poraní koleno, skupina je teda nútená vydať sa skratkou cez les. Vyryté symboly na stromoch, rozporcované zvieratá i záhadné desivé zvuky všade navôkol dávajú jasne najavo, že niečo nie je v poriadku a štvorica kamarátov z lesa nemusí vyviaznuť živá.

Určite nezmeškaj
Ktorá streamovacia služba sa oplatí Slovákom najviac? Porovnali sme najväčšie + niekoľko neznámych tipov

Namiesto surových scén The Ritual stavia predovšetkým na depresívnej severskej atmosfére a klaustrofobickom pocite, že vás niekto neustále sleduje. Hlavným faktorom strachu je teda predovšetkým fantázia. Minutáž filmu len krátko presahuje 90 minút, čo je v tomto prípade nanajvýš vítané. The Ritual totiž pracuje s formátom, ktorý už bol stokrát videný, prispôsobuje ho však svojim vlastným pravidlám.

Deliver Us from Evil (2014)

Komerčne najznámejší film na našom zozname prináša príbeh detektíva Ralpha Sarchieho v podaní charizmatického Erica Banu, ktorý sa v New Yorku púšťa do vyšetrovania série nevysvetliteľných a desivých zločinov. Hlavný hrdina, prenasledovaný vlastnou temnou minulosťou, je presvedčený, že všetko sa dá racionálne vysvetliť, z omylu ho čoskoro vyvedie sled mrazivých udalostí, kvôli ktorým detektív spája sily s odborníkom na exorcizmus.

Pod film sa režisérsky podpísal americký tvorca Scott Derrickson, ktorý má na rováši hororové hity ako The Exorcism of Emily Rose či vynikajúci Sinister. Ani v prípade svojho posledného hororu vyhľadávaný tvorca nezostal povesti nič dlžný a opäť predstavuje množstvo znepokojivých scén umocnených hrozivou atmosférou a desivou hudbou. Dej však nestojí iba na strašidelných momentoch, ale prináša tiež pomerne slušnú zápletku, navyše inšpirovanú skutočnými udalosťami.

Don’t Breathe (2016)

Dýchať zabudneš aj pri sledovaní trileru Don’t Breathe, ktorý sa okamžite po premiére stal obrovským hitom. 90-minútový výlet do Detroitu, v ktorom sa partička zlodejov vydá na svoju poslednú výpravu do domu starého slepca, prináša nekompromisné tempo plné prvotriedneho napätia i nečakaných dejových zvratov. Azda ako jediný film v rebríčku Don’t Breathe nestojí na mysterióznych prvkoch, ale prináša príbeh priamo z ulíc vyľudneného Detroitu, v ktorom parta tínedžerov spraví chybu svojho života.

Celý film sa odohráva v klaustrofobických priestoroch tmavého domu, ktorý je loveckým revírom vynikajúceho Stephena Langa (hlavný záporák v Avatarovi). K atmosfére však rovnako prispievajú aj herecké výkony mladých zlodejov, predovšetkým v podaní Dylana Minnetteho (10 Reasons Why) a Jane Levy (Castle Rock). Don’t Breathe je po všetkých stránkach výborne zvládnutou snímkou, ktorú si nesmie nechať ujsť žiaden milovník napätia.

Happy Death Day (2017)

Producentské štúdio Blumhouse Productions je vo svete hororových filmov dobre známym pojmom. Bodaj by aj nie. Za posledné roky sa spoločnosť vo významnej miere podieľala na vzniku žánrových hitov ako Insidious, The Purge, Get Out či revivalu slávneho Halloweenu. Hororové portfólio pred troma rokmi rozšíril aj kúsok Happy Death Day. Ten sa síce zmieneným legendám nevyrovnal, originálnym námetom aspracovaním sa ku nim ale aspoň priblížil.

Film sleduje vysokoškoláčku Tree v deň jej narodenín. Namiesto klasickej párty so sfúkavaním sviečok a špicatými čiapočkami sa však Tree dočká brutálnej vraždy, ktorá sa navyše každý deň opakuje. Tree totiž uviazla v časovej slučke a deň, v ktorý bola zavraždená, sa neustále opakuje.

Tree sa tak každé ráno zobúdza v posteli cudzieho chalana, stretáva tých istých ľudí v rovnakých situáciach, len aby ju na konci dňa neznámy vrah opäť zavraždil. Jedinou cestou k návratu do normálu je odhalenie motívu a identity neznámeho vraha.

The Platform (2020)

V prípade najnovšieho španielskeho počinu nejde ani tak o horor, ako skôr o znepokojivý triler s brilantným námetom a neopozeraným zasadením. Dej sa odohráva vo vertikálnej väznici, v ktorej väzni dostávajú prídel jedla prostredníctvom špeciálnej platformy, postupne zostupujúcej na nižšie poschodia.

Ak by si každý obyvateľ veže zobral len toľko, koľko mu vystačí na prežitie, jedla by bolo dosť pre všetkých. Nenažranosť a pomstychtivosť väzňov na vyšších poschodiach však odsudzuje zvyšok odsúdencov na trest smrti a núti ich k ohavným činom.

Španielska novinka sa nebojí provokovať a od začiatku je nabitá hutnou atmosférou. Film zároveň vyvoláva viacero spoločenských otázok, na ktoré sa ale neobťažuje podávať odpoveď.

Namiesto tohopodáva obraz totálnej nenásytnosti, bezradnosti i sebeckosti, akonáhle sa ľudia ocitnú v lepšej pozícii ako tí pod nimi. Odhliadnuc od filozofických aspektov je The Platform jedným z najväčších filmových prekvapení roka, ktoré na kvalite zhadzuje predovšetkým neurčité posolstvo a záver filmu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom